SLAP léze ramene (Superior Labral tear from Anterior to Posterior)

Jamka ramenního kloubu (glenoid lopatky) je velmi mělká, aby umožnila co možná největší  pohyb. Okraje glenoidu v místě úponu kloubního pouzdra jsou zpevněny vazivovou tkání (labrem). Labrum v horní části glenoidu plynule přechází v dlouhou šlachu bicepsu, která se zde upíná. Jako SLAP lézi označujeme odtržení labra gleniodu jamky kloubní v horní části kloubu, zasahující do šlachy bicepsu. Toto poškození se vyskytuje u pacientů, kteří pracují s rukama nad hlavou, kde se vyskytují většinou chronické degenerativní změny (z opotřebování). Druhou skupinou jsou sportovci-vrhači, plavci, volejbalisté, u kterých při prudkých pohybech s paží nad hlavou dochází k odtržení labra a poškození úponu šlachy bicepsu.

Příznaky

Příznakem jsou bolesti ramenního kloubu po zátěži, někdy pacient udává pulzující, které jsou po zátěži, někdy i v noci, kdy je rameno ve vynucené poloze.  U sportovců je dominantní výrazná bolestivost při sportovní činnosti nedovolující aktivně sportovat.  Při vyšetření je patrná bolestivost při zvedání paže nad úroveň ramene. Na RTG  snímcích se příčina neodhalí.   Ruptura může být  zřejmá při vyšetření magnetickou rezonancí.  Příčina je většinou prokazatelná při artroskopii ramene, kde je možné háčkem osahat pevnost úponu labra a zjistit rozsah odtržení.

 Terapie

U chronických SLAP lézí je možné postupovat konzervativně změnou zátěže, analgetiky či nesteroidními antirevmatiky, ale stav většinou vede k operačnímu řešení. U akutních SLAP léze ramene je takřka ve všech případech terapie operační. Cílem je ošetřit labrum v místě úponu šlachy bicepsu.  V současné době se operace provádí artroskopicky, kdy u chronických postižení někdy stačí „očištění“ rozvlákněného okraje. Pokud jde o odtržení labra, je třeba jej fixovat, k čemuž se používají speciální kotvičky či šroubky (takové kostní hmoždinky), ke kterým se odtržené labrum a část šlachy fixuje.  Po operaci se přikládá fixace na 5-6 týdnů a následuje rozcvičování.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.