Artroskopie ramenního kloubu

Co je artroskopie: jde o miniinvazivní vyšetřovací a operační metoda, při které se vpichem zavedou do ramene optická vlákna (kamera) a sledováním na monitoru se celé rameno prohlédne. Dalšími vpichy se zavedou do kloubu speciální nástroje, jimiž je možné vnitřní struktury kloubu osahat, případně operačně ošetřit.

Co se operačně v ramenním kloubu ošetřuje:  

Při artroskopickém vyšetření ramene můžeme vyšetřit manžetu rotátorů, což je společný úpon šlach m. subscapulairs, m. supraspinatu, infrasponatus a m. teres minor. Jejich funkce je spolupráce na elevaci (zvednutí) paže. Tato struktura může být poškozena přetěžováním či úrazem, což bývá pád na nataženou horní končetinu. V případě její trhliny je možné artroskopické sešití. Často bývá manžeta odření na své horní části, kde naráží při zvednutí paže nad 60° na dolní okraj akromia (nadpažku) a projevuje se bolestivostí při zvedání paže. Tento nález označujeme jako impingement syndrom ramene. V takovémto případě se provádí artroskopické odstranění dolní části nadpažku, kde často bývá vrozeně drobný nárůstek.  V ramenním kloubu sledujeme a často ošetřujeme trhliny v oblasti úponu dlouhé šlachy bicepsu, kde bývají často trhliny (SLAP léze) u volejbalistů či oštěpaři či jiných vrhačů. Zde můžeme odtrženou část buď artroskopicky přifixovat, nebo odstranit degenerované tkáně.  Další strukturou, kterou sledujeme a artroskopicky ošetřujeme, je labrum ramenního kloubu. Jde o zesílenou strukturu kolem jamky podílející se na stabilitě ramene, která se poruší při jeho vykloubení, nebo stačí jen jeho „vyvrácení“ při zátěži, což se projevuje bolestivostí.

 

Výhody: - minimální zásah do struktur kloubu

               - možnost přesného zhodnocení stavu nitrokloubních struktur jejich funkční vyšetření, což jiné možnosti             

                 neumožňují

               - menší otok a bolestivost kloubu po operaci

               - rychlejší mobilizace pacienta a tím menší snížení svalové hmoty 

               - rychlejší návrat k běžné činnosti


Nevýhody: - nutné pracoviště s vybavením k artroskopickým výkonům a následné péči

                   - lékař specializující se na problematiku artroskopie kloubů.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.