Artróza akromioklavikulárního kloubu (arthrosis acromioclavicularis, artróza AC kloubu)

V oblasti přední strany ramenního kloubu, je kloubní spojení mezi klíční kostí a lopatkou. Tento kloub se nazývá akromioklavikulární. Ač si to neuvědomujeme, dochází v tomto kloubu k pohybům, pokud zvedáme paži v ramenním kloubu nad horizontální úroveň. Aby k pohybu mohlo dojít, je mezi kostmi vazivová struktura, kloubní disk. V případě pádů na ramenní kloub, dochází k poraněním disku, a postupným zatěžováním dochází k jeho destrukci, degeneraci chrupavky s vytvářením nárůstků,  osteofytů, na okrajích kostí.

 

 artroza AC kloubu  artroticke zmeny AC kloubu

Obr.1 artróza AC kloubu                                       Obr.2 artrotické změny klíční kosti před resekcí

 

Příznaky

Pacient přichází pro bolesti ramenního kloubu na přední straně, které se stupňují při předpažení a při posunu paže před tělo či naopak za tělo (například při hygieně po stolici). Typickým příznakem jsou bolesti, pokud si pacient lehne na postižené rameno.  Při vyšetření je bolestivý kloub při zmáčknutí.  Na RTG je patrné zúžení kloubu a bývají nárůstky na klíční kosti akromiu.

Terapie

Po zjištění, že jde o tuto příčinu, můžou v prvním období pomoci nesteroidní antirevmatika. U těžších stadií má dobrý efekt obstřik kortikoidy přímo do kloubu, což při přidání anestetika (lék na umrtvení)je dobrým testem, zda jsou obtíže z AC kloubu. Pokud je efekt krátkodobý, nebo jsou-li obstřiky neúčinné, je možné operační řešení, kdy se resekuje (uřízne) asi 2 cm kosti klíční. Pokud nejsou poškozeny vazy AC kloubu, má tento operační výkon výborný efekt.  U indikovaných případů je možné resekci provést i artroskopicky.

Příbuzné články: 
 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.