Bolesti v oblasti paty

Bolesti v oblasti paty jsou častým steskem pacientů v naší ambulanci. Bolesti se objevují na plosce, na zadní, vnitřní či zevní straně paty. Původ bolestí je různorodý. Mohou se vyskytnout již u dětí.

Na plosce paty bývá ostruha patní kosti. Na zadní straně výrůstek na kosti patní tzv. exostosa Haglundova nebo potíže vycházející z Achillovy šlachy, bolestivé stavy bývají při Bechtěrevově nemoci. Na vnitřní straně působí bolesti přetížení šlach při ploché noze, vzácně útlak nervů. A na zevní straně může bolest vycházet ze šlach za zevním kotníkem nebo též ze ztlačení nervů.

Nejčastěji se vyskytuje Haglundova exostosa, ostruha, onemocnění Achillovy šlachy.

 

Ostruha patní kosti

Co to je: kostěný výrůstek ( osteofyt) hrbolu na spodní straně paty, kam se upínají krátké svaly nohy. Nošení nevhodné obuvi vede k zánětu v tomto místě. Často je oboustranně, spíše ve věku 40-60let.

Jak se projevuje: bez klinických projevů jako pouze náhodný nález na RTG snímku nohy. Jindy ostrá bolest v místě nášlapné plochy paty, pacient nemůže došlápnout, chodí po špičkách.

Léčba: většinou stačí odlehčení paty speciální vložkou, obstřik bolestivého místa, ozáření pouze u starších osob.

 

Haglundova exostosa

Co to znamená a jak vzniká: latinsky exostosa je název pro kostěný nárůstek, zde v oblasti horní části kosti patní a je spojena se zánětem v okolních měkkých tkáních. Vzniká při nošení nevhodné obuvi tlakem horního okraje opatku.

Jak pata vypadá: na zadní straně paty je zduření a otok bolestivé zvláště při chůzi v obuvi.

Možnosti léčby: vkládání podpatěnky do obuvi, místní protizánětlivá léčba, fyzikální léčba. Při neúspěchu konzervativní léčby se operačně provádí snesení nárůstku.

 

Postižení Achillovy šlachy, peritendinitida Achillovy šlachy

Nejčastěji se objevují bolestivé stavy z přetížení šlachy. Často jsou postiženi profesionální sportovci ale i rekreační. Vzniká dlouhodobým přetížením i jednorázovým.

Co to je:  peritendinitida znamená zánětlivé změny obalů šlachy a okolí ale i samotné šlachy jako následek přetížení.

Jak ji poznáme: po jednorázové aktivitě se objeví otok kolem šlachy, stoj na špičkách je bolestivý, při delším průběhu lze nahmatat na šlaše vřetenovité bolestivé zduření.

Léčba v akutním stádiu: nutný klidový režim, někdy dokonce sádrová fixace, místně studené obklady, protizánětlivé léky, fyzikální léčba. Léčba v chronickém stádiu je obdobná, při úporném trvání zánětu po vyčerpání možností se provádí operace ( peritenonektomie), jejímž principem je odstranění zánětlivě změněných obalů v okolí šlachy, pooperačně fixujeme končetinu v sádře.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.