Bolestivé tříslo (entezopatie adduktorů kyčle)

Bolestivé tříslo je o postižení adduktorů (přitahovačů) stehna na os pubis (stydké kosti).   Je typická u fotbalistů či hokejových brankářů, u kterých dochází  při nevhodném pohybu k přepětí svalů vnitřní strany stehna (rozklek) a k akutnímu natržení svalů v místě úponu na stydkou kost. Obdobně dochází při opakovaných zatíženích ke vzniku drobných trhlinek v úponu, které se hojí citlivou jizvou, pak jde o chronické bolestivé tříslo.

Příznaky

U akutního natržení úponu se projevují výrazné bolesti v třísle postiženého, které se stupňují při přitahování stehna ke druhému proti odporu. U chronických  se projevuje bolestmi v v třísle po výkonu nebo u těžších stadií během výkonu. Bolesti jsou při přitahování dolní končetiny proti odporu stejně jako u akutního postižení. Na RTG snímcích nebývá žádný nález, jen u těžkých nálezů můžou být patrné změny v oblasti úponu svalu na kost. Při nejistotě může pomoci scintigrafie skeletu, kde je možné zachytit výskyt zvýšených radiofarmak v místě úponu.  Změny je možné zachytit i na magnetické rezonanci, kde bývá patrné prosáknutí.

Terapie

U akutních postižení je základem léčby klidový režim, aby došlo ke zhojení natrženého úponu. Je třeba sportovci vysvětlit, že sportovní zátěž je vhodná nejdříve týden  po úplném ústupu obtíží. A následně je třeba postupně protahovat postižené svaly do bolesti.  Pokud nedojde ke zhojení,  hrozí přechod do chronického stadia. Jde- li o chronický stav. Je možné zahájit terapii rehabilitací, skládající se z analgetické terapie ultrazvukem či magnetem a cviky k uvolnění svalů. U těžších stadií je možná aplikace obstřiku do úponu. V nejtěžších stadiích je možné operovat. Při operaci dochází k deperiostáži (zbavení citlivosti) úponů adduktorů.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.