Endoprotézy kloubů prstů ruky

Endoprotézy  kloubů prstů ruky (proximální interfalangeálních kloubů -PIP a metakarpofalangeálních kloubů -MCP)

Obr. 1.

Příčiny poškození drobných kloubů ruky.

Poškození kloubů prstů ruky je v důsledku poúrazovách
stavů (intraartikulární zlomeniny, poškození vazů), stavy po infektech  a degenerativní poškození (artróza).  Samostatným problémem je poškození těchto
kloubů u revmatiků, kde jsou často tyto klouby zničeny.

Současný stav:

Možnosti ošetření PIP kloubů:

  • V současné době při poškození PIP kloubu prstu ruky je možné použít silikonové endoprotézy kloubu, která ale výrazně omezuje pohyb v PIP kloubu. Její nevýhoda je kromě omezení pohybů v krátké životnosti, kdy po cca 8 letech dochází k „rozlámání“  endoprotézy a nutnost výměny což vede k dalšímu omezení pohybů.
  • Další možností je artrodéza kloubu, kdy se sešroubuje PIP kloub, což vede ke ztrátě pohybu, ale pacient je bez bolesti. Tento výkon je definitivní a výrazně omezuje funkci ruky, kdy pacient nedovře prst do dlaně. 

Možnosti ošetření MCP kloubů:

  • Stejně jako u PIP kloubů je možné použít silikonové endoprotézy kloubu, která ale výrazně omezuje pohyb v MCP kloubu. Její nevýhoda je kromě omezení pohybů v krátké životnosti, kdy po cca 8 letech dochází k „rozlámání“  endoprotézy a nutnost výměny což vede k dalšímu omezení pohybů. 
  • Další možností je tzv. interpozitní atroplastika kloubu, kdy se resekují kloubní plochy poškozeného kloubu a všívá se část kloubního pouzdra: Nevýhodou je vždy zkrácení prstu, omezení pohybů a ztráta pevnosti úchopu prstu, neboť chybí opora kloubních ploch.
  • Artrodézu MCP kloubu není možné provést, neboť by prst kompletně přišel o funkci (trčící kolík).

Ošetření kloubů u revmatiků:

Protože jde většinou o poškození většího množství kloubů, kde nejsou destruovány jen kloubní chrupavky, ale i vazy, preferují se většinou artrodézy a silikonové implantáty. Revmatici vzhledem k onemocnění nevyžadují tak dobrou funkci prstů ruky. Dále při komplexním řešení se funkce ruky vždy výrazně zlepšuje. 

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.