Frozen shoulder (syndrom zmrzlého ramene)

Syndrom zmrzlého  ramene je neinfekční zánět kloubního pouzdra ramene a okolních struktur, který postupně vede ke ztrátě elasticity kloubního pouzdra, vzniku vazivových pruhů a ztuhlosti v ramenním kloubu.  Příčinou může být úraz, virové infekce, dnavé postižení. Často se žádná příčina neprokáže.

Příznaky

Pacient přichází pro omezení pohybů ramenního kloubu s úplnou ztuhlostí, kdy jde o pohyb jen při souhybu s lopatkou. Někdy bývá rameno oteklé. Při pokusu o pohyb může být rameno bolestivé, ale často nebývá.  Takovýto stav výrazně omezuje v běžné denní činnosti.

Terapie

Cílem terapie zmrzlého ramene je rozcvičení  do úplného rozsahu. Terapii zahajujeme vždy rehabilitací, kdy za pomoci fyzioterapeuta cvičením a různými uvolňovacími technikami se rameno uvolňuje.  Nutné je i posilování svalů pletence ramenního.  V případě, že je cvičení bolestivé, je nutné prokázat příčinu a pomoci analgetickou terapií (analgetika, nesteroidní antirevmatika), nebo obstřiky. V případě, že se rozcvičení nedaří, je možné provést rozcvičení ramene (redres) v celkové anestezii (narkóze),  při které se uvolní srůsty v dolní části ramenního kloubu. Při redresu doporučujeme vyšetřit artroskopicky rameno ke zjištění příčiny ztuhnutí a možné perspektivě. Přikládá se obdukční dlaha  k udržení správného postavení tak, aby nedošlo k rozvoji srůstů.  Následně je nutné navázat intenzivní rehabilitací.

zmrzlé rameno

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.