Infekční artritida kloubu (arthritis purulenta, septická artritida kloubu)

Infekční artritidou kloubu nazýváme infekční postižení kloubu, kdy je původce bakteriální agens. Nejčastějším původcem je Staphylococcus aureus, ale může být původcem jakýkoliv patogen.  Infekt se do kloubu může dostat dvěma způsoby. Prvním je přímou cestou z okolí při úrazu, u kterého dojde kanálem k průniku mikroorganismů do kloubu.  K artritidě i přestupem infektu z okolní kosti při osteomyelitidě. Poměrně častou příčinou je infekce kloubu při punkci kolene při odběru synoviální tekutiny nebo při podání léku injekcí přímo do kloubu. Druhou cestou je tzv. hematogenní infekce, u které se do kloubu bakterie dostanou jinou cestou krví z ložiska jinde v těle (hnisané ložisko na prstech, hnisavé váčky zubů…).  Na vznik infekční artritidy má vliv celkové oslabení organismu při některých chorobách, kde dochází k oslabení imunity. Patří mezi ně diabetes mellitus (cukrovka), pacienti s revmatoidní artritidou, užívající kortikoidy (astma bronchilae) či pacienti s nádorovým onemocněním. Nejsou zvýšeny zánětlivé hodnoty,častěji postiženým kloubem je kolenní kloub, ale může se vyskytovat v jakékoli lokalizaci.

 

Příznaky

Protože jde o infekční onemocnění je v popředí celkový stav pacienta, je přítomna horečka, třesavka a příznaky celkového schvácení pacienta. V oblasti infikovaného kloubu je výrazná bolestivost, otok a zarudnutí, kloub je naplněn tekutinou, která vede spolu s bolestivostí k omezení pohybů v daném kloubu.  Při provedení laboratorního vyšetření jsou výrazně zvýšené zánětlivé markéry (sedimentace, CRP, zvýšené hladiny leukocytů).  Náplň kloubu je zjistitelná buď z pohmatu kloubu (koleno), nebo při ultrazvukovém vyšetření, což je jasnou indikací k provedení punkce kloubu a odsátí vzorku, který můžeme odeslat na další vyšetření (mikrobiologické ke zjištění původce infektu a citlivost na antibiotika).  Punktát je u infekční artritidy vždy výrazně zkalený, hnisavý, někdy má až charakter smetany.  U pacientů s poruchou imunity nemusí být příznaky jasné (bez teplot, bez zarudnutí kloubu, s minimálním otokem) a může dojít k přehlédnutí postižení.

 

Terapie

V případě, že je podezření na infekční postižení kloubu (teploty, vysoké CRP i sedimentace), je třeba v první řadě odebrat punktát na kultivaci a následně nasadit antibiotika. V případě opačného postupu by mohlo být mikrobiologické vyšetření falešně negativní.  Antibiotika se v první fázi nasazují tzv. naslepo dle zkušeností lékaře či zvyklostí pracoviště a následně se upravují podle prokázaného původce a zjištěné citlivost na antibiotika. Zároveň s nasazením antibiotik je třeba provést revizi kloubu buď otevřenou, nebo artroskopickou, při které se vypustí z kloubu hnis, kloub se vypláchne a zavede se do něj proplachová laváž (hadičky, které vyplachují kloub a odstraňují zbylé bakterie a hnis). Někdy je třeba odstranit i srůsty v kloubu, vzniklé zánětem.  V případě, že nejde z nějakých příčin provést revizi a laváž, je nutné odsát hnis z kloubu alespoň punkcí. Laváž ponecháváme v kloubu několik dní, dokud při kontrolních mikrobiologických vyšetřením nezjistíme, že původce již není přítomen. Při léčení infekční artritidy se podávají antibiotika dlouhodobě většinou několik týdnů i měsíců, dokud nedojde k normalizaci zánětlivých markerů.  V případě pozdní diagnostiky nebo špatné léčby může dojít k destrukci kloubu se ztrátou jeho funkce.

Příbuzné články: 
 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.