Morbus Osgood-Schlatter (aseptická nekróza musculus quadriceps femoris)

Morbus Osgood-Schlatter je  aseptická nekróza  úponu musculus  quadriceps femoris (čtyřhlavý sval stehenní ) na tiberositas tibie (hrbol kosti holenní v oblasti kolene). Projevuje se u aktivních výrazně sportujících dětí a dorůstajících, kdy dochází k přetížení růstové ploténky (apofýzy) svalového úponu, která je v tomto věku ještě chrupavčitá a není tak pevná jako kost dospělého stejně sportujícího. 

Příznaky

Většinou jde o sportující děti ambiciózních rodičů kolem osmi až dvanácti let, které aktivně trénují i několikrát týdně. Bolesti se projevují v oblasti přední strany kolenního kloubu, nejprve po zátěži, při dalším zatěžování i při samotné zátěži, někdy i v klidu. Oblast úponu musculus  quadriceps femoris na horní přední části kosti holenní (tibie) může být oteklá a je pohmatově bolestivá. Na RTG vidíme fragmentaci apofýzy hrbolu kosti holenní, ale u časných stádií nemusí být  fragmentace patrná.  U pacientů v dospělém věku může dojít po fragmentaci k uvolnění fragmentu, který tlačí při kleku na koleno. Na RTG je tento fragment patrný.  

Terapie

Nejdůležitějším úkolem je přesvědčit rodiče, že zátěž kladená na jejich dítě je příliš vysoká a je třeba ji snížit.  To někdy v časných stadiích stačí ke stabilizaci stavu. Dobré výsledky má magnetoterapie, která vede ke zvýšenému prokrvení v bolestivém místě.  U těžších stadií, nebo když komunikace dítěte s rodiči je špatná, je nutné zklidnění  ortézou nebo  sádrovou fixací.  Návrat k tréninkové zátěži musí být postupný a v případě obtíží je nutné jej okamžitě snížit. Pokud je vytvořen zbytkový fragment a tlačí při dřepu, je třeba jej operačně odstranit. 

morbus osgood

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.