Poškození vazů kolenních kloubu.

Kolenní kloub je tvořen vlastně klouby dvěma. Nosným kloubem je kloub mezi kostí stehenní (femurem) a kostí holenní. Dalším kloubem je kloub mezi čéškou a kostí stehenní. Kloubní plochy jmenovaných kostí jsou kryty chrupavou. Na stabilitě kloubu se podílí menisky, postranní vazy, vazy zkřížené (někdy nazývané křížové) a okolní svaly. Při úrazech kolene často dochází k poškození právě vazů kolene, které mohou ve svém důsledku vést k vzniku nestability (nevhodného pohybu) a poškození chrupavek (artrózy).

Poškození postranních vazů (vnějších i vnitřních)
Funkcí postranních vazů je stabilizace kolenního kloubu do stran. Vnitřní postranní vaz probíhá od vnitřní strany distální kosti stehenní k vnitřní části hlavice kosti holenní a brání rozevírání vnitřní kloubní štěrbiny a tím vychýlení bérce proti kosti stehenní zevně -do valgózity (do X). Zevní postranní vaz probíhá od zevní části distální kosti stehenní k hlavičce kosti lýtkové. Brání rozevírání zevní štěrbiny a tím vychýlení bérce dovnitř-do varózity (do O).

Mechanizmus poškození: K poškození postranních vazů dochází při podvrtnutí, kdy dochází k násilnému deformování kolene „do X“ (poškozuje se vnitřní postranní vaz), nebo „do O“ (zevní postranní vaz) Probíhá to tak, že je bérec fixován a tělo se setrvačností pohybuje na vnitřní nebo zevní stranu, kdy může dojít k mikroskopickým prasklinkám (distenze vazu), k částečnému přetržení vazu nebo k úplnému přetržení vazu.

Příznaky: Mezi příznaky patří bolestivost na straně poškozeného vazu, která vzniká okamžitě po úrazu. U distenzí může postupně narůstat, tím jak se ve vazu rozvíjí otok. Bolestivost se zvětšuje při jeho napnutí. Pokud došlo k úplnému prasknutí (ruptuře), je patrná viklavost bérce do strany. V místě poškození pozorujeme otok a krevní výron. Při těžších stupních poškození vazu bývá krevní výron v kolenním kloubu.

Terapie: V případě poranění kolenního kloubu je indikováno lékařské vyšetření včetně RTG, které vyloučí poškození kostních struktur. U natažení vazů (distenze) či částečné ruptuře postranního vazu je vhodná fixace sádrou nebo ortézou na 3-5 týdnů, dle stupně poškození.U úplných ruptur je možné operační řešení (sešití vazu) s následnou fixací ortézou či sádrou na dobu 6 týdnů. Vhodné jsou léky na snížení otoku a bolesti. K doléčení se používá elektroléčba či magnetoterapie.

Poškození zkřížených vazů kolenního kloubu
Křížové (zkřížené) vazy jsou struktury probíhající uvnitř kolena. Probíhají zkříženě z interkondylické eminence kosti lýtkové do interkondylického prostoru kosti stehenní (femuru). Jejich funkcí je stabilizace kolenního kloubu v předozadním směru. Přední křížový vaz brání posunu bérce proti kosti stehenní vpřed a zadní naopak vzad.

Mechanismus poškození: K poškození zkřížených vazů dochází při rotačním pohybu kolene např. při nekoordinovaném pohybu, kde je bérec fixován a tělo se stehenní kostí rotuje kolem osy. Typické jsou pády na lyžích, kdy se lyže zafixuje v hlubokém sněhu a tělo rotuje kolem fixované končetiny.

Příznaky: Při izolovaných poranění zkřížených vazů pacient udává bolestivost uvnitř kolenního kloubu nebo do podkolení. Koleno je oteklé, často je v koleně náplň. Při zátěži u starších poranění zkřížení vazů pacient udává pocit podklesávání například při vystupování z autobusu či chůzi ze schodů. Je-li poškozen některý ze zkřížených vazů dochází často k opakovaných podvrtnutím kolene. Při vyšetření lékařem je positivní tzv. zásuvkový manévr, kdy je možný posun bérce proti kosti stehenní vpřed při postižení předního vazu a vzad při postižení zadního křížového vazu.

Terapie: Při podezření na poškození zkřížených vazů je vždy vhodné lékařské vyšetření včetně RTG, které vyloučí poškození kosti. Poškození vazů na RTG není patrné. Ty je možné zhodnotit jen při vyšetření magnetickou rezonancí, nebo při artroskopickém vyšetření. Je-li prokázané úplné přetržení předního zkříženého vazu je možné u starších a nesportujícím pacientů konzervativně posilováním stehenních vazů či ortézou. U mladých a aktivních pacientů je plně indikována operační náhrada vazu, kdy se odebere vaz z oblasti kolene (např. z čéškového vazu) a protáhne se kloubem v místě původního průběhu vazu. Následuje postupná rehabilitace. Plná sportovní zátěž se doporučuje asi po půl roce.

Nešťastná triáda
Při velkém násilí působícím na kolenní kloub dochází k poškození i několika struktur najednou. Jako nešťastnou triádu označujeme úraz, při kterém dochází k poškození postranního vazu, vazu zkříženého a menisku. Po takovémto úraze jsou zničeny významné stabilizátory kolenního kloubu, které nejsou-ji dobře ošetřeny k trvalému poškození kolene.

Mechanismus poškození: K těmto poraněním dochází velkým násilím například při autonehodách nebo pády na lyžích ve velké rychlosti , kdy dochází rotačním pohybem v koleni k poškození zmíněných struktur.

Příznaky: Příznaky jsou okamžité. Jedná se o okamžitou výraznou bolestivost kolene, kdy se poranění nemůže na koleno postavit. Velmi rychle se rozvíjí výrazný otok kolene. Při vyšetření se prokazuje náplň kolene krví a nestabilita kloubu, kdy je možné kolenem „klinkat“ na stranu.

Terapie: U takto závažných poranění je vhodné okamžité lékařské vyšetření včetně RTG, kdy vyloučení poškození kostí, které při takovýchto poranění jsou často poškozena. Při poškození vazů je většinou pacient indikován k akutnímu artroskopickému vyšetření, kde se prokáže stupeň poškození struktur, ošetří se meniskus, sešije postranní vaz, případně v jedné době či v době druhé (s odstupem několika týdnů až měsíců) se provede náhrada zkříženého vazu.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.