Spondylartróza

Společně se spondylózou, což je artrotické postižení přední části páteře (těla obratle a meziobratlového disku, je spondylartróza degenerativní (osteoartritické) postižení meziobratlových kloubů.

Příčina: Při snížení intervertebrálního disku se změny přední části páteře přenášejí i na intervertebrální klouby jako na trojnožce. V důsledku toho dochází k tvorbě nárůstků (osteofytů), které stabilizuji intervertebrální klouby. Osteofyty mohou růst do stran (laterálně) nebo do páteřního kanálu, kde mohou utlačovat míchu a její obaly (vznik zúžení páteřního kanálu).

Příznaky: Obtíže se projevují bolestivostí v postižené části páteře, omezeném pohybu a bolestivostí, která se právě při pohybu zvětšuje. Pokud nárůstky (osteofyty) vedou k útlaku páteřního kanálu, projevují se obtíže útlakem nervů čí míchy. Na RTG snímcích v základních projekcích je patrná degenerace intervertebrálních kloubů, která může být ještě lépe prokazatelná na speciálních (šikmých) RTG snímcích. Dobře jsou změny včetně osteofytů zachytitelné na CT řezech intervertebrálních kloubů. Při vyšetření magnetickou resonancí jsou zachytitelná i stadia podráždění výstelky (synovitidy) intervertebrálních kloubů, kdy nejsou ještě vytvořeny osteofyty. Na CT a magnetické rezonanci můžeme odlišit i případné vyhřeznutí meziobratlové ploténky.

Léčba:V prvních stadiích je vždy třeba začít úpravou životního stylu, začít cvičit k posílení zádových svalů. Pokud je bolestivost je léčba v počátečních stadiích konzervativní, kdy je třeba tlumit bolesti pacienta analgetiky či nesteroidními antirevmatiky. Po ústupu akutních obtíží je vhodná rehabilitační terapie s analgetických efektem a cvičení k posílení svalů kolem páteře ke stabilizaci páteře. Ke stabilizaci páteře zvláště bederní se používají korzety. Pokud jde o izolovanou etáž, prokázanou na CT či MR, má dobrý efekt aplikace kortikoidu (obstřik) do intervertebrálního kloubu pod RTG či CT kontrolou. Při přetrvávání obtíží je indikováno operační zpevnění (fůze) postiženého segmentu.

Příbuzné články: 
 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.