Spondylóza

Na stabilitě páteře se podílí jak její stavba kostí, vazy ale i svaly kolem páteře. Ty jsou při pracovní činnosti posilovány a mají velký podíl na stabilitě páteře. Sedavé zaměstnání, jízda autem a celková ztráta pohybu, jsou důsledky dnešní uspěchané doby a jedním z jejich důsledků je ochabnutí těchto svalů, což se projeví nestabilitou (špatným pohybem) mezi obratli a přidá-li se k tomu ještě přirozené stárnutí organismu, jeho důsledkem jsou bolesti páteře.

Stejně jako jiné klouby, je páteř postižena degenerací – artrózou. Spondylóza je degenerativní onemocnění postihující intervertebrální prostory, těla obratlů artikulují přes intervertebrální disk. Příčinou je ztráta tekutiny z intervertebrálního disku, čímž dochází ke ztrátě elasticity disku a snížení. Tímto mechanismem se okolní vazy relativně prodlužují a vzniká nestabilita. Na to reaguje organismus pokusem o stabilizaci postiženého segmentu tvorbou nárůstků (osteofytů). Může dojít až k přemostění poškozeného disku osteofyty.

 

Příznaky: Příznaky se projevují postupně narůstajícími bolesti postiženého úseku páteře, ráno jsou horší, po rozhýbání se stav zlepšuje. Obtíže se mohou horšit při a po větší zátěži. Tělo na to reaguje stažením okolních svalů (reflexními spasmy) a v důsledku toho k omezení pohybů v dané části páteře. Jakmile se poškozený segment stabilizuje osteofyty, bolesti většinou ustupují, ale mohou se přenést na okolní segmenty, které přebírají funkci stabilizovaného segmentu. Kořenová iritace bývá vzácná. Při RTG vyšetření je patrné snížení meziobratlového prostoru, okrajové osteofyty (nárůstky), které směřují proti sobě. U těžkých nálezů mohou až přemosťovat meziobratlový prostor. 

 

Léčba: Léčba bolestí páteře by měla začít již ve fázi prvních ataků bolesti, nejlépe ještě než k nim dojde. Mám na mysli prevenci posilování svalů páteře, pravidelným plaváním a dalšími běžnými aktivitami, které posílí svaly páteře a zabrání nebo alespoň zbrzdí rozvoj degenerace páteře. Pokud bolesti již nastanou, je základem analgetická terapie analgetiky nebo nesteroidními antirevmatiky. Svůj prostor má i rehabilitace s analgetickou terapií a následně po zklidnění je důležitá fyzioterapie k vytvoření svalového korzetu, aby se stabilizovala postižená část páteře. Při přetrvávajících obtížích, kdy je konzervativní terapie bez efektu, navrhujeme operační zpevnění části páteře (fůze) ke stabilizaci postiženého segmentu.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.