Vykloubení loketního kloubu (Luxatio cubiti)

Vykloubení loketního kloubu jsou závažná poranění, která zvláště u mladší a aktivních jedinců mohou vést k trvalým obtížím. Vznikají pádem na nataženou horní končetinu, ale mohou vzniknout i pádem přímo na loketní kloub či tahem za předloktí. Při tomto poranění dochází k poškození vazů, které stabilizují kloub, tak může dojít ke zlomenině kostí oblasti loketního kloubu.

Příznaky: nejzávažnějším příznakem je jasně patrná deformita loketního kloubu, při které je výrazně omezen pohyb v loketním kloubu. Dochází k rychle se rozvíjejícímu otoku a hematomu. V důsledku útlaku, případně „přetažení“ nervů v oblasti loktu může pacient udávat brnění prstů.

Terapie: Je- li dostupný při úrazu lékař znalý problematiky, je vhodné se pokusit o repozici vykloubení co nejdříve od úrazu. Může to být pro pacienta bolestivé, ale po repozici (narovnání) se pacientovy výrazně uleví a ani následný otok a krevní výron nejsou tak výrazné. Osoba neznalá problematiky by to jistě neměla provádět. Při lékařském vyšetření, po zhotovení RTG snímků, je třeba zhodnotit, zda jde o poškození čistě jen vazů, nebo i zlomeninu kostí. Repozice (narovnání) se provádí většinou v celkové anestezii (narkóze) a to proto, že je již přítomen výrazný otok. V narkóze se také zjistí, zda je po narovnání loketní kloub stabilní a nemá tendenci k opětnému vykloubení. Je-li stabilní, je možné přiložit sádrovou fixaci od zápěstí nad loketní kloub na dobu maximálně 4 týdnů a poté indikovat rehabilitaci. Pokud je tendence loktu opět se vykloubit, je nutné operační řešení, při kterém se sešijí přetržené vazy. K operaci je obdobně indikována většina vykloubení, kde se prokáže zlomenina v oblasti loktu. Cílem terapie je dosáhnout stabilního loktu a co nejmenší doby nutné fixace. Loketní kloub je kloubem, který rychle tuhne a po delší fixaci se velmi špatně rozcvičuje.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.