Artroskopie kyčelního kloubu

Co je artroskopie kyčle: Artroskopie kyčelního kloubu je velice specializovaná miniinvazivní vyšetřovací a operační metoda, při které se vpichem zavedou do kyčle optická vlákna (kamera) a sledováním na monitoru se celý kyčelní kloub prohlédne. Dalšími vpichy se zavedou  do kloubu speciální nástroje,  jimiž je možné vnitřní struktury kloubu osahat, případně  operačně ošetřit.

Co nám artroskopie kyčle může přinést:   
Při artroskopickém vyšetření kyčle můžeme zhodnotit stav chrupavek na hlavici kyčelního kloubu, kdy může být drobný defekt či odlupování chrupavky jak na malém okrsku, tak na celé hlavici, což  nemusí být patrné při vyšetření jinými metodami. Při vyšetření je možné zhodnotit stav jamky a jeho okrajů tzv. labra, které může být odtrženo, a  dráždit kloub při pohybu, což se projeví bolestivostí. Při takovémto nálezu je možné artroskopické ošetření labra. Na dráždění může tělo reagovat vytvořením nárůstku (osteofyt) na přilehlou část krčku kosti stehenní, které při flexi (ohnutí) kyčle naráží na jamku a projeví se bolestivostí. Tento nárůstek je možné při artroskopii „odfrézovat“. Při  odlupování chrupavek z hlavice či jamky mohou se její kousky volně pohybovat po kloubu, dráždit jej, což se projeví bolestivostí. Mluvíme o tzv. kloubních myškách, které je možné artroskopicky odstranit.

Výhody: - minimální zásah do struktur kloubu
              - možnost přesného zhodnocení stavu nitrokloubních struktur  jejich funkční vyšetření, což jiné možnosti neumožňují.
              - menší otok a bolestivost kloubu po operaci
              - rychlejší mobilizace pacienta
              - rychlejší návrat k běžné činnosti

Nevýhody: - nutné velice specializované pracoviště s vybavením k artroskopickým výkonům  na kyčelním kloubu
                 -  velice specializovaný lékař s erudicí k artroskopii kyčelního kloubu

artroskopie kycle

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.