Chondropatie pately (čéšky)

Chondropatií pately rozumíme poškození chrupavky na vnitřní straně pately (čéšky), která spolu s dolní částí kosti stehenní (femuru) tvoří samostatný kloub. Poškození chrupavky v tomto kloubu je nejčastější příčinou obtíží v přední části kolenního kloubu. Toto postižení může postihnout jak mladé jedince, tak i starší populaci.

Příčiny: Prvním příčinou postižení může být přímý náraz na patelu, který způsobí vyražení nebo zlomeninu chrupavky. Druhou a častější příčinou je ochabnutí stehenních svalů (dlouhodobá fixace), změna pracovního stylu, při které se mění postavení pately v "žlábku" stehenní kosti. Čéška při pohybu „jezdí“ ve žlábku jinak, někdy i přeskočí na své místo. Zároveň se při tom mění výživa chrupavky a dochází i k mechanickému poškození chrupavky. Predispozicí je specifický tvar pately, kdy tato má tendenci k vykloubení /subluxaci či luxaci/ na zevní stranu. Svůj vliv může mít i jednostranné posilování stehenních svalů.

Příznaky: Nejdůležitějším příznakem je bolestivost pod čéškou při dřepu, jízdě na kole či při delším sezení s ohnutým kolenem (v kině), kdy pacient udává úlevu při natažení kolenního kloubu. Někdy mohou být otoky kolenního kloubu po zátěži. Typickým příznakem je bolestivost pod patelou (čéškou) při tlaku na patelu a současném zapnutí stehenních svalů. Při vyšetření lékařem je tento test považován za jednoznačné potvrzení diagnózy. Na běžných RTG snímcích většinou nebývá žádný nález, a pokud je, je známkou těžšího postižení. Postavení čéšky na RG snímku při ohnutém koleni (axiální snímek na patelu) nám může napovědět po jejím posunu.

Terapie: U mladých pacientů, kde je příčinou obtíží ochabnutí svalů stehenních je dominantní terapií rehabilitace s nutností posilování stehenních svalů (řízené posilování stehenních svalů izometrická cvičení, zvedání napnuté dolní končetiny). Dobré výsledky má i magnetoterapie. Při akutních zhoršeních je vhodná aplikace léků tlumicích bolestivost a otok. Pokud obtíže ani po této terapii neustupují, je vhodné artroskopické vyšetření s ošetřením chrupavek a případně uvolnění vazů stabilizujících čéšku, je-li posunuta. U těžkých stavů u starších jedinců je možností volby náhrada kloubních ploch (femoropatelární náhrada). V případě, že je u starší jedinců přítomna povšechná artróza kolenního kloubu je řešena totální náhradou (endoprotézou) kolenního kloubu.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.