Zobrazit téma - Kolena

Kolena

Kolena

Příspěvekod KrystofK » čtv říj 26, 2017 8:51 am

Dobrý den pane doktore,
Chtěl bych Vás prosím požádat o vaši odbornou radu a názor. Je mi 24let a jsem aktivní sportovec (posilovna). S koleny jsem měl problém vždy. Už v období raného školního věku, kdy jsem ještě vůbec nesportoval, mě kolena začala bolet. Se sportem se vše relativně zlepšilo, pravidelně cvičím rehabilitační cviky, beru kloubní výživu, mám zvýšený podíl vápníku a vitamínu D.

Bohužel ale tuto zimu se kolena staly nesnesitelnými. Začaly bolet tak, že NSA léky už vůbec nezabíraly a pan doktor mi tedy po 4 protrpěných nocích aplikoval do každého kolene 40mg Depo-Medrolu. Zde přikládám RTG snímky, jelikož pan ortoped, ke kterému chodím má objednávací lhůtu až za dlouhé měsíce a mne kolena stále velmi bolí a rád bych věděl v čem je problém.
Kolena mne nikdy nebolí po pohybu, v létě o nich ani nevím a pokud ano, vždy si stačilo přes ně dát na chvíli deku, dát je do tepla a bylo po problému. Avšak v zimě je to nezvladatelné, opravdu z týdne na týden, jakmile klesne teplota pod cca. 20C.

A jako poslední otázku. Kolena mě stále po aplikaci dosti bolí. Budou vůbec kortikoidy proti bolesti zabírat? A pokud ano, kdy po aplikaci by asi měl jejich účinek přijít, a především na jak dlouho?

Velice Vám děkuji a omlouvám se za vyčerpávající dotazy, přeji Vám pěkný den.

Zpráva z RTG: Artikulační plochy oboustranně hladké, kl.štěrbiny symetrické, nezúžené. Přiměřené kostní struktura.
Axiální proj. Ukazuje menší mediální kloubní plošky obou patel, levostranná je vyrovnaná, pravá konvexní – typ III dle Wiberga.
Závěr: Dysplazie patelly vpravo II.typu dle Wibergoby klasifikace. Vlevo typ II/II – tj. ještě normální.
Přílohy
kolena1.jpg
kolena1.jpg (91.67 KiB) Zobrazeno 1309 krát
KrystofK
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv říj 26, 2017 8:11 am

Re: Kolena

Příspěvekod Jaroslav Pilný » pon říj 30, 2017 5:33 pm

Vážený pane,
na RTG snímcích nic špatného nevidím, ale není tam tzv. axiální projekce na patelu. Tam si myslím, že by mohl být patrný posun pately (čéšky), což Vám asi dělá obtíže. Při vysazení tréninku dochází k vychudnutí stehenních svalů a svalové dysbalanci, což se následně projevuje bolestivostí např. při dřepu.


S úctou Jaroslav Pilný
Uživatelský avatar
Jaroslav Pilný
 
Příspěvky: 1886
Registrován: sob zář 17, 2011 10:11 am

Re: Kolena

Příspěvekod KrystofK » pon říj 30, 2017 9:14 pm

Velice Vám pane doktore děkuji za Vaše poznámky, zde pro jistotu ještě přikládám další snímek.
Je opravdu možné aby se mohl tento problém projevovat až tak bolestivě a byl přítomný opravdu výhradně v zimním období, popřípadě v chladu?
Přílohy
kolena4.jpg
kolena4.jpg (51.54 KiB) Zobrazeno 1260 krát
KrystofK
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv říj 26, 2017 8:11 am

Re: Kolena

Příspěvekod Jaroslav Pilný » úte říj 31, 2017 6:48 am

Dobrý den,
na těchto snímcích je posun pately na zevní stranu patrný a myslím, že obtíže může způsobovat. Je nutné cvičit s posilováním stehenních svalů viz metodika v části rehabilitace.

S úctou Jaroslav Pilný
Uživatelský avatar
Jaroslav Pilný
 
Příspěvky: 1886
Registrován: sob zář 17, 2011 10:11 am


Zpět na Ortopedická poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

 

Novinky

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

30.12.2016

Vážení návštěvníci webových stránek ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE.CZ, ctění pacienti, dovolte mi, abych Vám jménem svým i jménem autorů těchto stránek poděkoval za přízeň v roce 2016 a popřál Vám vše krásné v roce 2017.

S úctou Jaroslav Pilný

26.08.2016

Doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. spolupracuje od letošního roku s Martinou Sáblíkovou a tréninkovou skupinou Nowis Team Petra Nováka. Spolupráce spočívá v konzultacích prevence vzniku úrazů a řešení případných ortopedických a traumatologických problémů. Využívá tak svých dlouholetých zkušeností, kdy pracoval jako lékař reprezentace v orientačním běhu.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.