Zobrazit téma - Opakované luxace patelly

Opakované luxace patelly

Opakované luxace patelly

Příspěvekod Dryada » úte črc 17, 2018 5:23 pm

Dobrý den,
od dětství trpím opakovanými luxacemi čéšky, na obou kolenou. Podstoupila jsem release, ale bez efektu. Jeden lékař mi řekl, že další operace, která by toto mohla řešit je devastační pro koleno; druhý lékař řekl "my ortopedi rádi operujeme, ale nedejte se umluvit, tohle nikdo nespraví"; třetí mě teď poslal na CT a MR (konečně někdo) aby věděl, jak to vypadá a jak by se eventuelně dalo řešit, je ale přesvědčený, že nějaké řešení bude - na vyšetření jsem teprve objednána. Chci se tedy zeptat, zda opravdu nějaké řešení existuje a dá-li se předpokládat, že by mohlo být úspěšné? Aby to nebylo z bláta do louže...
Můj druhý dotaz je aktuální - před měsícem mi opět čéška vyklouzla z levého kolena, zase se vrátila, bolelo to opravdu velmi a upadla jsem. Bohužel jsme měli před dovolenou a já jsem byla přesvědčena, že to rozchodím, jako už za svůj život mnohokrát (sádru jsem měla pouze dvakrát), ale zdá se, že to tentokrát nebylo dobré rozhodnutí. Před čtrnácti dny jsem se odhodlala jít na ortopedii, rentgen nic neprokázal, ultrazvuk neměli, lékař koleno prohmatal (dost jsem hysterčila, takže asi neměl moc šancí něco poznat) a konstatoval, že asi opatrně na to šlapat mohu, třeba s ortézou... Napsal mi doporučení na MR, ale termín je v září - nevím co si počít do té doby, zdá se mi to čím dál horší, chodím s berlí, snažím se nohu trochu šetřit, ráda bych trochu cvičila rehabilitační cviky, ale zdá se, že po cvičení je to vždy ještě horší,zvláště pokud se snažím o propnutí a zvednutí nohy. Koleno už je téměř bez otoku, ale bolí, jeví se mi nestabilní, z vnější strany vedle čéšky "vyskakuje" nějaká bolestivá boulička, někdy je schovaná ale někdy se nechce "zacvaknout" do kolena a bolí to,brání ohnutí.Také nad čéškou cosi drhne. Mám jít znovu na ortopedii? Na poprvé jsem je uprosila, ted´již bude třeba se objednat a to bude min. na 14 dní ... má vůbec lékař šanci zjistit, co je špatně, třeba ultrazvukem? Mohlo by pomoci znehybnit koleno na nějakou dobu - asi pozdě, že? Omlouvám se za chaotický dotaz, jsem již opravdu zoufalá.
Děkuji, hezký den, Renata
Dryada
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát čer 29, 2018 5:33 am

Re: Opakované luxace patelly

Příspěvekod Jaroslav Pilný » úte črc 24, 2018 7:20 am

Dobrý den,
abych se vyjadřoval jen z Vašeho popisu, zda je nějaké řešení Vašich luxací pately, to nemohu. Jak sama uvádíte, jde o velmi složitý problém, který má většinou více příčin. Bez přesného vyšetření si nedovolím stav hodnotit a ani pak nemusí být cesta k řešení Vašeho problému.
Pro léčení je třeba vždy dosáhnout kvalitní svaloviny m. qudriceps femoris (přední strana stehna). Tu je možné posilovat izometricky hned po úrazu či operaci prostým zapínáním svalu. viz sekce rehabilitace.


S úctou Jaroslav Pilný
Uživatelský avatar
Jaroslav Pilný
 
Příspěvky: 1937
Registrován: sob zář 17, 2011 10:11 am


Zpět na Ortopedická poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
 

Novinky

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

30.12.2016

Vážení návštěvníci webových stránek ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE.CZ, ctění pacienti, dovolte mi, abych Vám jménem svým i jménem autorů těchto stránek poděkoval za přízeň v roce 2016 a popřál Vám vše krásné v roce 2017.

S úctou Jaroslav Pilný

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.