Zobrazit téma - Zánět šlach z "prochladnutí"?

Zánět šlach z "prochladnutí"?

Zánět šlach z "prochladnutí"?

Příspěvekod umil » úte říj 16, 2018 2:38 pm

Dobrý den pane docente,
jsem na dovolené v zahraničí a obracím se na Vás s asi netypickým dotazem.

V roce 2011 jsem měl poprvé zánět šlachy v oblasti pod kotníkem (myslím, že šlo o šlachu svalu peroneus longus), za dva roky jsem měl zánět šlach v oblasti nártu a před dvěma lety ještě jednou zánět šlach, jak té v oblasti u kotínku, tak šlach nártu. Vše po přetížení, běhání, dlouhé procházky, tůry apod. Vždy jsem byl léčen ortopedem, měl jsem nohu fixovanou elastickým obvazem, chodil jsem o berlích, následně proběhla rehabilitace a dále jsem neměl, až občasné zapíchnutí, hlavně při změně počasí nebo v zimě, problémy. Od té doby raději neběhám a po delších proházkách si dávám den volna, abych šlachy nepřetěžoval a nepřivodil si opět stejné problémy.

Ze soboty na neděli jsem spal v netopené místnosti a nohy mi prochladly, několikrát jsem se vzbudil a byla mi na ně zima, byl jsem přikryt jen slabou látkou. V neděli k večeru jsem si povšiml, že mám levou nohu nateklou, přesně v místech, kde byla nateklá při zánětech šlach z přetížení - na vnější straně u kotníku a na nártu. Bolest jako při zánětu šlach jsem nepociťoval, mohl jsem chodit, ale při prohmatání šlach jsem trošku cítil "tahání, brnění", ale nebylo to nic hrozného. Protože jsem v poslední době nohu vůbec nezatěžoval víc než by bylo obvyklé (běžná chůze apod.), napadlo mě, zda se nemůže jednat o následek prochladnutí, i proto, že na pravé noze, se kterou jsem nikdy v minulosti problémy neměl, jsem lehce "cítil" šlachu na vnější straně u kotníku, otok tam byl, ale malý (dnes už vůbec). Včerejšek jsem proto strávil v posteli a nohu i prsty si preventivně zafixoval elastickým obvazem, abych i kvůli zkušenostem z minula předešel komplikacím a stav nezhoršoval. Dnes je otok v okolí kotníku o dost menší a na nártu nepatrný nebo téměř žádný, udělal jsem pár kroků a bolest nepociťuji žádnou. Je odpoledne a otok se nezvětšuje, je stejný jako ráno po probuzení.

Protože jsem v zahraničí na dovolené, tak bych se Vás rád zeptal, zda je vůbec možné přivodit si podobné obtíže prochladnutím a pokud to možné je, zda je v takovém případě nutná léčba jako při zánětu šlach, nebo se vše vrátí do normálu samo od sebe a bude možno opět nohu běžně zatěžovat. Kdyby byla nutná klasická léčba, vrátím se samozřejmě domů a nechám se okamžitě na ortopedii vyšetřit a budu se léčit, pokud ale jde o stav, který se sám upraví, tak bych si po čtyřech dnech dovolené zbytečně dovolenou zkazil, ať bych vyhledal lékaře zde, nebo odjel domů. Zdraví je pro mě ale přednější a v případě nutnosti návštěvy lékaře bych ho vyhledal, i kvůli zkušenostem z minula, kdy se léčba podobného problému v mnohem horším stavu protáhla na měsíc a půl.

Děkuji a přeji hezký den, Urban
umil
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte říj 16, 2018 1:54 pm

Re: Zánět šlach z "prochladnutí"?

Příspěvekod Jaroslav Pilný » úte říj 16, 2018 5:14 pm

Vážený pane,
že by došlo k zánětu šlach čistě z prochladnutí je malá pravděpodobnost. Většinou jde o stav z přetížení při předchozí ztuhlosti šlach a svalů, kdy nejsou před zátěži protaženy. Myslím, že pokud se takovíto stav objevil, zkusil bych si vzít tabletu NSA /např. Ibalgin/ a myslím, že by se stav měl zlepšit.


S úctou Jaroslav Pilný
Uživatelský avatar
Jaroslav Pilný
 
Příspěvky: 1937
Registrován: sob zář 17, 2011 10:11 am


Zpět na Ortopedická poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
 

Novinky

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

30.12.2016

Vážení návštěvníci webových stránek ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE.CZ, ctění pacienti, dovolte mi, abych Vám jménem svým i jménem autorů těchto stránek poděkoval za přízeň v roce 2016 a popřál Vám vše krásné v roce 2017.

S úctou Jaroslav Pilný

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.