Zobrazit téma - seriova zlomenina žeber

seriova zlomenina žeber

seriova zlomenina žeber

Příspěvekod patas » stř zář 17, 2014 6:50 pm

Dobrý den pane doktore,
prosím Vás o názor k mmému problému.Před cca 10dny jsem při pádu utrpěl seriovou zlomeninu 7-10 žebra vpravo.7 a 10žebro s dislokací ,9 s meziulomkem o vel cca 2cm disl. příčne Po cca 2hod po urazu provedeno UZvysetreni-bez vypotku.Po cca 7 hod kontrolni UZ kde byl zjisten fluidothorax nebo hemothorax cca 400_500ml.Po 15hod dalsi UZ kde byl hemothorax cca 600ml .Po cca 24hod provedeno CT které ukázalo fluidothorax 1000-1500ml apikalně a dorsalně vpravo drobný pneumothorax.Po cca 5dnech provedeno RTG ktere ukazalo maly pleur.vypotek opet cca 500ml.Snimek přikladám.
Jaky je prosím Váš nazor na to že CT ukazuje 3xvětší vypotek oproti RTG a UZ?
Čemu věřit?
Jak velký problém výpotek představuje? Je možné aby se takově množství samo bez nasledků vstřebalo? Pokud ano v jakem časovém horizontu? Nyní to jiz celkem nebolí tedy v porovnaní s tim co bylo v prvnim tydnu.Sám vstanu chodím a pokud neudelam nějaký špatný pohyb tak o tom téměř nevím.Problém nastane pouze kdyz si potřebuji odkašlat k čemu mě to občas nutí.S dychaním v klidu problem není,ale mluvení při chuzi jestě není to pravé.
Dočetl jsem se,že se to dá odsát punkcí či provést hrudní drenáž ale z těchto výkonů mám trochu obavu.Jsou bolestivé?
Jak dlouho se takovéto poranění hojí? Myslím tím za jak dlouho budu moci vykonávat nějakou lehčí činnost popř. zvedat cca 10kg břemena?
Jakou činnost by jste mi nyní doporucilaby se vypotek vstrebal?Spíše klid a ležet a nebo se snazit co nejvice pohybovat(dýchat).
Mnohokrát děkuji za Váš názor a vysvětlení.
Patrik
Přílohy
im000001.jpg
im000001.jpg (161.12 KiB) Zobrazeno 10273 krát
patas
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob čer 08, 2013 9:25 pm

Re: seriova zlomenina žeber

Příspěvekod Jaroslav Pilný » stř zář 17, 2014 7:09 pm

Vážený pane,
při zlomenině žeber dochází k poškození cév mezi poškozenými žebry, ze kterých do hrudní dutiny nakrvácí tekutina-krev (fluidothorax). Vyšetření ultrazvukem (UZ) je vždy orientační, které není tak přesné, ale nezatěžuje organismus pacienta rentgenovým zářením. CT je výrazně přesnější, ale je tam větší radiační zátěž. Fluidothorax se většinou vztřebá sám a punkce se provádí v případě, že zhoršuje dýchání. Pokud se při kontrolách stav zlepšuje, není nutné provádět punkci. Zhojení se dá předpokládat cca 6 týdnů od úrazu. Zátěž by měla být přiměřená, aby se žebra dobře hojila. Přiměřený pohyb je možný, ale bez přetěžování ve smyslu zvedání břemen.

S úctou Jaroslav Pilný
Uživatelský avatar
Jaroslav Pilný
 
Příspěvky: 1938
Registrován: sob zář 17, 2011 10:11 am

Re: seriova zlomenina žeber

Příspěvekod patas » pát zář 19, 2014 6:50 pm

Dekuji Vam mnohokrat za vysvetleni.Jestli jsem to spravne pochopil tak spravne jsou udaje z CT.
Dle vysledku tedy mam v pleur. dutine cca 1-1,5l tekutiny,coz je jiz stredne velky fluidothorax.
S jak velkou pravdepodobnosti lze ocekavat ze se takove mnozství vstreba samo a bez nasledků?Jde mi o to ze pokud tekutina obsahuje i krev(hemothorax) muze hrozit jeji srazeni vytvoreni srustů,vznik infekce zanetů atp.
Nebylo by lepsi se te tekutiny zbavit nez toto riskovat?
Aby jste mi rozumel...urcite se do toho nehrnu a byl bych rad aby vse probehlo tak nejak prirozene,ale na druhou stranu,jelikoz jsem prislusnik HZS ,nechci riskovat pozdejsi komplikace dalsi pobyty v nemocnici,pr.neschopnosti popr.nasledky ktere by me mohli nejak zhorsit natrvalo dychaní nebo skoncit fatalne.
Nyni jak jsem psal zebra vice mene neboli ale s dychanim to neni ono.Ne kvuli bolesti ale spise proto ze se zadycham hlavne pri delsim nebo hlasitem mluveni.Pokud se chci zhluboka nedechnout citim jakysi odpor ( ktery lze ale prekonat) a simrani na kasel.Ale nekaslu.Take obcas mivam takove stahy.ktere se nedaji kontrolovat...neco jako skytnuti.Zacnu hodne slinit a pri pokusu polknout prijde jeden,dva a pak je zas klid.
Nevim jesli to muze byt zpusobeno pohmozdenim a otresem hrudniku nebo tim vypotkem, ktery tam tlaci na okolni organy a nebo kombinaci obojiho spulu s tim ze hrudnik je stale ztazen takovym pruznym pasem.
Na kontrolu mam jit az za 3 tydny a nerad bych neco podcenil a nebo si do te doby neco v pleur.dutine vypestoval.
Jak by jste Vy sam postupoval?Na co bych si mel dat pozor krom zvysene teploty pokud by vznikala nejaka dalsi komplikace?
Vim ze je to treba banalita a jsou dalece horsi veci,ale ta neinformovanost a nedostatek informaci a nejistota jsou horsi nez samotna zlamana zebra.
proto dekuji za Vas cas ktery zde lidem venujete.
s uctou Patrik
patas
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob čer 08, 2013 9:25 pm

Re: seriova zlomenina žeber

Příspěvekod Jaroslav Pilný » sob zář 20, 2014 5:57 am

Vážený pane,
srůsty mohou nastat po takovémto úrazu vždy, ač se bude výpotek punktovat, či nebude. Vždy je třeba přistupovat k pacientovi individuálně a sledvat, zda se výpotek vztřebává. Pokud ne, je na zvážení punkce. Nerad bych takto na dálku bez přesných informací rozhodoval, jde o složitější rozhodování.


S úctou Jaroslav Pilný
Uživatelský avatar
Jaroslav Pilný
 
Příspěvky: 1938
Registrován: sob zář 17, 2011 10:11 am


Zpět na Traumatologická poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků

cron
 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.