Zobrazit téma - Rehabilitace po osteosyntéze kotníku PDK

Rehabilitace po osteosyntéze kotníku PDK

Rady ohledně poúrazové/pooperační rehabilitace

Rehabilitace po osteosyntéze kotníku PDK

Příspěvekod lentilka155 » pát srp 23, 2013 2:56 pm

Zdravím Vás pane doktore,
bohužel se mi stal úraz - natřikrát jsem si zlomila nohu v kotníku, měla jsem operaci a hospitalizaci, vše proběhlo v Městské nemocnici Fifejdy v Ostravě. No a jelikož jsem měla jakési úlomky, provedli mi operační výkon s osteosyntézou - takže mám v noze nějakou 6-žlábkovou dlahu, myslím jen v úrovni kotníku, výš to nedávali, a měla bych rehabilitovat po 11.9.2013. Pokud mi to samozřejmě doporučí lékar traumatologie. Operoval mě dr.Květenský v Městské nem.Fifejdy. Dlahu mi po týdnu sundali, byla jsem i vyndat stehy, a už beru přípravky na klouby. Propouštěcí zprávu z nemocnice Vám donesu nebo pošlu. Máte nějaká obecná doporučení pro pacienty po osteosyntéze?
Budu žádat o lůžkovou rehabilitaci. Tu nohu nesmím zatěžovat, nesmím ji ani pokládat, takže chodím/no spíš skáču/ o berlích:((
Díky za Vaši zprávu, kontrolní rentgen budu mít až 11.9.2013 a lék.kontrolu a následně mi snad dají rehabilitace.
Samozřejmě že beru analgetika, otok kotníku a nártu trochu opadává, je to bolestivé, a beru Vita triplex 6, přípravek na výživu kloubů s obsahem chondritinu, MSM, kolagenního hydrolyzátu, Bosswelie a Harpagofytu.
Jak asi bude u mě probíhat rehabilitace, vyžádám si lůžkovou, protože nejsem schopna chodit, jen namáhavě o berlích. Bude vhodné dávat lymfatické masáže, tejpování, míčkování, izotonické či izometrické cvičení, senzomotorickou stimulaci, vodoléčbu, laser či kryoterapii?
11.9. jdu na kontrolní rentgen a měli by mě indikovat k rehabilitaci. Poraďte prosím co dělat a jak to mám sama do té doby rozcvičovat? Mám prý hýbat prsty u nohou,což zatím jde špatně, a pak prý i hýbat kotníkem nahoru dolů. No nevím,zda to zvládnu. Děkuji za rady, doporučení,a názory Lenka Ostrava
lentilka155
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 23, 2013 2:49 pm

Re: Rehabilitace po osteosyntéze kotníku PDK

Příspěvekod Jaroslav Pilný » sob srp 24, 2013 2:42 pm

Vážená paní,
pokud je fixace (sádra) sejmuta, je možné cvičit prstce nohy a hlezenný kloub. K tomuto jsem vytvořil metodiku na těchto stránkách. Na nohu se není možné postavit, aby se nevytrhly šrouby z dlahy. Je třeba nohu polohovat tj. dávat do zvýšené polohy. Vhodné je ledování, aby rychleji ustoupil otok, což mohou urychlit i nesteroidní antirevmatika. O efektu dalších preparátů nejsem přesvědčen, pokud jíte normální stravu. Myslím, že rehabilitace bude směřována k rozcvičení a magetoterapii. Další procedury je možné dávat až dle aktuálního stavu. Co mám zkušenosti, tak není nutná lůžková rehabilitace, všichni mí pacienti takovýto úraz odrehabilitovali ambulantně.

S úctou Jaroslav Pilný
Uživatelský avatar
Jaroslav Pilný
 
Příspěvky: 1938
Registrován: sob zář 17, 2011 10:11 am

Re: Rehabilitace po osteosyntéze kotníku PDK

Příspěvekod lentilka155 » stř srp 28, 2013 1:37 pm

Zdravím Vás pane doktore, děkuji Vám za Vaši odpověď. Já vím že není možné se na nohu postavit, a našla jsem si informace na internetu, že nejméně 6-8týdnů to nebude možné od operace. Takže jelikož nebudu schopna ani cestovat v MHD, budu žádat lůžkovou rehabilitaci. Nejsem efektivní manažér a nevlastním auto, a tudíž mě ani nikdo nemůže denně na rehabilitace vozit. Rehabilitační pracovníci mi vysvětlili, při konzultaci problému, že bude jistě lepší, když budu ležet na lůžkovém oddělení. Jednak proto, že se mi budou moci intenzívněji věnovat, a také proto, že noha potřebuje klid, a každodenní úmorné cestování v MHD zvyšuje nebezpečí dalšího úrazu /nedovedu si vůbec představit, že bych o berlích skákala 10minut k podchodu, dalších 40schodů dolů a pak zas nahoru k tramvaji, do které nastoupit bych stejně nebyla schopna. A pochybuji že by mi denně na rehabilitace dávali sanitku. Takže se budu ve svých úvahách držet raději při zemi. Vaši pacienti zřejmě odrehabilitovali ambulantně jen díky tomu, že je někdo denně vozil na rehabilitace. U mě něco takového není možné. Takže věřím, že si lékaři vezmou na pomoc rozum. Beztak i tak mi nic neřekli, jen při ukončení hospitalizace v nemocnici mi mezi dveřmi řekl lékař, že si musím píchat heparin /aspoň týden/ jinak vůbec nic, vše jsem si našla na internetu. Lékaři, musím říct, jsou velmi nesdílní, a pacientovi sdělí informace spíše zavádějícího charakteru, nebo, jak jsem často svědkem, velmi protichůdné. Vážený pane doktore, samozřejmě beru v potaz Vaše odborné sdělení, mi adresované, a respektuji ho, ale jak říkám, podstatnou část informací o mém úrazu a o způsobech řešení, jsem si musela najít na internetu sama. Lékaři by měli s pacienty více komunikovat, neboť pacient je z často z dost protichůdných informací spíše rozhozen psychicky, a opravdu neví, co má dělat. Přeji Vám hezký den a děkuji za cenné informace, které jste mi napsal. To mi, apropos, ošetřující lékař vůbec nesdělil. Hezký den
lentilka155
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 23, 2013 2:49 pm

Re: Rehabilitace po osteosyntéze kotníku PDK

Příspěvekod Jaroslav Pilný » stř srp 28, 2013 6:41 pm

Vážená paní,
jen jsem se snažil Vám předat své dvacetileté zkušenosti. Nikdy bych si nedovolil bráti Vám Váš názor. Přeju Vám úspěšnou rehabilitaci a rychlé uzdravení.


S úctou Jaroslav Pilný
Uživatelský avatar
Jaroslav Pilný
 
Příspěvky: 1938
Registrován: sob zář 17, 2011 10:11 am

Re: Rehabilitace po osteosyntéze kotníku PDK

Příspěvekod lentilka155 » čtv srp 29, 2013 10:28 am

Dobrý den,vážený pane doktore, ano, já Vám děkuji za Vaše cenné informace, které mi nikdo z lékařů v nemocnici neřekl. Věřím, že svému oboru rozumíte. Mám ještě dotaz, neboť jsem nenašla Vaše odborné instrukce ohledně procvičování nohy po osteosyntéze - jsem 3týdny po operaci,a snad za další 3týdny mi začne rehabilitace, podle rozhodnutí lékařů po rentgenu,samozřejmě. Jaké cviky mám dělat? Jinak procvičuji zdravé údy, protahuji. Prsty u operované nohy hýbu, snažím se i hýbat trochu kotníkem, nahoru a dolů, jde to v rozmezí 1cm, více ne. Žádné násilí, že? Mažu si pooperační rány na vnitřním i vnějším kotníku Sudocreamem, výborně se to hojí. A beru přípravek s obsahem chondritinu,kolagenu,bosswelie, harpago, MSM. Vy nejste moc nakloněn užívání těchto přípravků, jak jsem se dočetla jinde. Můžu vědět proč? Jde přece o podpůrné přípřavky sloužící k "promazání" a výživě kloubů, a ke zrychlení rekonvalescence, nebo ne? Děkuji Vám za Vaše cenné rady a přeji Vám hezký den, s pozdravem Lenka
lentilka155
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 23, 2013 2:49 pm

Re: Rehabilitace po osteosyntéze kotníku PDK

Příspěvekod Jaroslav Pilný » čtv srp 29, 2013 11:36 am

Vážená paní,
už nyní můžete cvičit koleno dle metodiky na těchto stránkách. Až Vám to lékař po RTG dovolí, můžete cvičit hlezno dle stetejné metodiky.
Proč nejsem přívržencem potravinových doplňků s obsahem kolegenu? Protože přijímáme do těla velké množství kolagenu s každým kusem masa, které sníme v daleko větším množství, než je v tobolkách preparátů. V játrech se stejně vše rozloží na aminokyseliny a tělu je úplně jedno, co je původním zdrojem. Tělo nerozlišuje, zda to "pošle" do kloubu, nebo úplně někam jinam.

S úctou Jaroslav Pilný
Uživatelský avatar
Jaroslav Pilný
 
Příspěvky: 1938
Registrován: sob zář 17, 2011 10:11 am

Re: Rehabilitace po osteosyntéze kotníku PDK

Příspěvekod lentilka155 » pon zář 02, 2013 9:53 am

Hezký den Vám přeji, vážený pane doktore, na kontrole před necelými 2týdny mi sdělila stroze lékařka, že mám cvičit s kotníkem nahoru a dolů, takže zatím se mi podařilo, volně, bez násilí, rozhýbat prsty u zradněné nohy,a kotník trochu povolil když klesly otoky, takže rozmezí pohybu nahoru a dolů je asi 2-3cm, a promazávám kůži. Jinak mám problém se zkrácenými svaly na Achillovce, ale vím, že můžu jen velmi zlehka pohybovat. Doufám že po dalším rtg dostanu další instrukce, včetně programu rehabilitace. Ještě se chci zeptat, operace byla 8.8.2013, po jak dlouhé době budu moci nohu postupně zatěžovat? To se určí taky až na rehabilitaci, kdy mě postupně na tohle připraví ? Jaká je běžná praxe, když nejsou komplikace? V kotníku mám jakousi kovovou dlážku a šroub, to se operativně vyndává po jak dlouhé době? Je na to nějaká norma nebo se to řídí stavem rehabilitovaného pacienta? Děkuji, a s těmi doplňky stravy s kolagenem - je zvláštní, že si to tělo "posílá" kam chce, nemělo by se řídit imunitním systémem a posílat to do destruktivních částí organismu? Asi to tak je jak píšete, ale přesto cítím, že mi ten chondroitin sulfát, MSM a kolagen, které jsou v přípravku, pomáhají právě na lepší hojení a hybnost zraněné nohy. Děkuji Vám za odpovědi, už se nemůžu dočkat až budu zdravá.
lentilka155
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 23, 2013 2:49 pm

Re: Rehabilitace po osteosyntéze kotníku PDK

Příspěvekod Jaroslav Pilný » pon zář 02, 2013 10:48 am

Vážená paní,
zátěž se určuje podle hojení, což bude patrné na RTG. Určitá se povoluje po 6 týdnech. Pokud dlaha nedělá obtíže, není nutné ji odstraňovat. Pokud se odstraňuje, tak nejdříve za 1 rok od operace.
Co se týká koleganových preperátů, tak buďte ráda, že Vám tak pomáhají. I mě to těší.

S úctou Jaroslav Pilný
Uživatelský avatar
Jaroslav Pilný
 
Příspěvky: 1938
Registrován: sob zář 17, 2011 10:11 am

Re: Rehabilitace po osteosyntéze kotníku PDK

Příspěvekod lentilka155 » stř zář 04, 2013 11:26 am

Ještě Vás zdravím, milý pane doktore, děkuji za cenné informace, mám dotaz na otok, protože mám nárt stále trochu bolestivý a nateklý /chraň bože aby to byla osteomyelitida, toho se děsím!!!/ je to normální? Beru, resp.musím brát stále Paralen/Panadol, 4 x denně 1tbl.kvůli bolesti,a zánětu, pomáhá mi to. Také cvičím, jen lehce protahuji a hýbu kotníkem asi 4cm rozsah pohybu nahoru/dolů. Dívala jsem se na nějaké srovnávací studie, ohledně osteosyntézy, a potěšilo mě, že má téměř 100% úspěšnost. I když zdrav.problémy nastávají v případě normálních zlomenin v 10% případů, v případě otevř.zlomenin je to asi 13%. Já doufám že i díky své vylepšené výživě /jím více bílkovin, posilujících ovesných vloček a otrub, které obsahují hodně minerálů a protizánětlivých látek, zinku, a vit. C v přírodní formě/ budu mít bezproblémový průběh. Za týden mám kontrolu s rentgenem, kdyby tam něco bylo špatně, tak se to na rtg ukáže, že? Já vždycky tvrdím, že chirurgové jsou skoro kouzelníci /ti kteří svou práci ovládají výborně/ a že to je vlastně poslání, protože i oni si jistě uvědomují, že návrat člověka do běžného života mají v rukou především oni sami! Když pak pacient rehabilituje, tak samozřejmě dokončí skvělou práci chirurga.
Přeji Vám hezký den, a budu ráda, když mi napíšete o Vašich zkušenostech, jak to vidíte, děkuji Lenka
lentilka155
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 23, 2013 2:49 pm

Re: Rehabilitace po osteosyntéze kotníku PDK

Příspěvekod Jaroslav Pilný » čtv zář 05, 2013 5:53 am

Vážená paní,
každé práce, která se dělá dobře, je třeba si vážit.
Otoky nohy po takovéto době od operace jsou normální. Je třeba nohu polohovat a ledovat. Pokud by stav byl komplikován osteomyelitidou, byla by rána zarudlá, oteklá, byly by velké bolesti a teploty. Toho se bát nemusíte.

S úctou Jaroslav Pilný
Uživatelský avatar
Jaroslav Pilný
 
Příspěvky: 1938
Registrován: sob zář 17, 2011 10:11 am

Další

Zpět na Rehabilitace poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron
 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.