Co to je: vbočený palec, lidově řečeno kotník, latinsky hallux je označení palce, znamená uchýlení palce zevně v základním kloubu. Převážně se vyskytuje spolu s deformitami prstů a poklesem příčné klenby jako statická vada (80%), dále jako tzv. juvenilní hallux valgus – postihuje mladé ve věku 10-20let, spíše dívky, bývá oboustranně, dále postihuje nohu revmatiků.
Jak vada vypadá: palec je stočený zevně, kříží ostatní prsty, zpočátku nečiní obtíže, na vnitřní straně nohy postupně vzniká zduření, které tlačí v botě a je bolestivé zvláště při chůzi. Pod kůží v místě zduření se vytvoří váček a ten se může zanítit. Vada je patrná na první pohled, vždy je nutný RTG snímek nohy.
Jaké jsou možnosti léčby: Základem je nošení správné obuvi – na nízkém podpatku s pružnou podrážkou se svrškem z přírodních materiálů a hlavně dostatečný prostor pro prsty. Zpočátku je možné přikládat tzv. korektory, které postavení palce rovnají, při pokročilé vadě naopak spíše škodí. Bolestivé zduření lze chránit kroužky z plsti. Ortopedická obuv je vhodná pro deformity, které nelze operovat. Většinou i tak dochází ke zhoršení vady, trvalým bolestem a pak si stav vynutí operační léčení. Pouze kosmetické důvody nejsou indikací k operaci.
Operační léčba: existuje celá řada operačních postupů a pacientovi je vybrán typ operačního výkonu tzv. na míru. Vbočený palec je velmi složitá vada a operatér musí předem důkladně posoudit vzhled a funkci celé nohy, roli hraje věk pacienta.
Výkony lze rozdělit do čtyř skupin:
Jednoduše lze říci, že u pacientů do 50ti let se operuje na měkkých tkáních většinou v kombinaci s osteotomií, u pacientů nad 50 let převažují resekční artroplastiky.
Pooperační průběh: U mladých je při operaci na kosti nutná sádrová fixace do jistého zhojení, někdy je pro větší stabilitu zaveden do kosti drát. U starších stačí po standardním výkonu měkký obvaz a vyvazování palce, nutná zvýšená poloha nohy.