Hallux valgus

Co to je: vbočený palec, lidově řečeno kotník, latinsky hallux je označení palce, znamená uchýlení palce zevně v základním kloubu. Převážně se vyskytuje spolu s deformitami prstů a poklesem příčné klenby jako statická vada (80%), dále jako tzv. juvenilní hallux valgus – postihuje mladé ve věku 10-20let, spíše dívky, bývá oboustranně, dále postihuje nohu revmatiků.

Jak vada vypadá: palec je stočený zevně, kříží ostatní prsty, zpočátku nečiní obtíže, na vnitřní straně nohy postupně vzniká zduření, které tlačí v botě a je bolestivé zvláště při chůzi. Pod kůží v místě zduření se vytvoří váček a ten se může zanítit. Vada je patrná na první pohled, vždy je nutný RTG snímek nohy.

Jaké jsou možnosti léčby: Základem je nošení správné obuvi – na nízkém podpatku s pružnou podrážkou se svrškem z přírodních materiálů a hlavně dostatečný prostor pro prsty. Zpočátku je možné přikládat tzv. korektory, které postavení palce rovnají, při pokročilé vadě naopak spíše škodí. Bolestivé zduření lze chránit kroužky z plsti. Ortopedická obuv je vhodná pro deformity, které nelze operovat. Většinou i tak dochází ke zhoršení vady, trvalým bolestem a pak si stav vynutí operační léčení. Pouze kosmetické důvody nejsou indikací k operaci.

Operační léčba: existuje celá řada operačních postupů a pacientovi je vybrán typ operačního výkonu tzv. na míru. Vbočený palec je velmi složitá vada a operatér musí předem důkladně posoudit vzhled a funkci celé nohy, roli hraje věk pacienta.

Výkony lze rozdělit do čtyř skupin:

  1. 1.operace na měkkých tkáních resekční artroplastiky – standardem je operace, jejímž principem je odstranění části základního článku palce ( operace dle Brandes-Kellera )
  2. 2.Osteotomie 1. zánártní kůstky – znamená protětí kosti pilou
  3. 3.ztužení základního kloubu ( artrodéza )
  4. 4.umělé náhrady kloubu – v praxi není běžné

Jednoduše lze říci, že u pacientů do 50ti let se operuje na měkkých tkáních většinou v kombinaci s osteotomií, u pacientů nad 50 let převažují resekční artroplastiky.

Pooperační průběh: U mladých je při operaci na kosti nutná sádrová fixace do jistého zhojení, někdy je pro větší stabilitu zaveden do kosti drát. U starších stačí po standardním výkonu měkký obvaz a vyvazování palce, nutná zvýšená poloha nohy.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.