Vitamín A

Tento vitamín existuje ve dvou formách a to jako vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3dehydroretinol). Vitamín A má vynikající účinek na zrak, podílí se na správné tvorbě zrakového pigmentu. Tento pigment umožňuje dobré vidění i za šera a také dobré vidění barev (beta karoten, lykopen – červená a oranžová barviva). Pokud tělu tento vitamín chybí, může dojít k šerosleposti nebo barvosleposti. Při opravdu velkém nedostatku tohoto vitamínu i k úplné ztrátě zraku, dále k poruchám oční rohovky.

Beta karoten chrání tělo před slunečním zářením a volným radikálů. Působí antioxidačně a nelze ho zničit vařením. Jedná se o tzv. provitamín, ze kterého si náš organismus může sám vytvořit vitamin A. Po požití beta-karotenu se naše tělo samo rozhodne, zda z něj vytvoří vitamín A a to podle toho jaká hladina vitaminu A je momentálně v našem těle. Pokud ho máme dostatek, tělo ho jako vitamin A nepřijme.

Vitamín A je vhodný jako podpůrný lék při chorobě rozedmy plic, dýchacích a kožních potížích, unavených očích. Podporuje správnou funkci pohlavních sliznic, zažívacího, močového traktu, ovlivňuje tvorbu spermií, vajíček, správný vývoj plodu. Společně s vitamínem E je prevencí vzniku rakoviny plic. Při použití na kůži působí proti vzniku vrásek a akné, udržuje zdravé zuby a vlasy. Je prevencí před vznikem nádorových onemocnění. Najdeme ho např. v karotce, meruňkách, papáje, mangu, broskvích apod. Nejvíce vitamínu A obsahuje rybí tuk, játra, mrkev, zelené a žluté listy, špenát, meloun, meruňky, zelí, brokolice, kukuřice, vaječný žloutek, máslo, mléko, třešně, tučnější mořské ryby.

Denní dávka vitamínu A by měla být cca 0,8mg. Je rozpustný v tucích, vstřebává se trávicí trubicí, ukládá se v játrech.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.