Vitamín B

Skupinu vitamínů B označujeme jako B-komplex. Vitamíny této skupiny jsou důležité zejména pro sportovce a lidi s větší fyzickou zátěží nebo sníženou imunitou, také těhotným a kojícím ženám.

Vitamín B1
Tento vitamín je rozpustný ve vodě. Bez něho nemůže správně fungovat nervový systém. Pomáhá při depresích i migrénách. V případě jeho nedostatku může dojít k únavě, zácpě nebo nechutenství, také k nervovému onemocnění. Vitamín B1 je obsažen v luštěninách, obilninách, kvasnicích a rybách.

Vitamín B2
Vitamín B2 je důležitý pro zdraví kůže, hrtanu a hltanu. Jeho nedostatek může způsobit chudokrevnost. Najdeme ho v zelenině, mléku, kvasnicích, obilných klíčkách, bramborách i v lipovém květu.

Vitamín B3
Tento vitamín snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí proti nádorovým onemocněním a cukrovce, je vhodný při vyšším stresu a depresivních stavech. Je velmi důležitý k metabolickým přeměnám sacharidů, tuků a bílkovin. Nachází se v zelenině, houbách, celozrnné mouce. Nedostatek B3 se projevuje nespavostí, nechutenstvím a záněty dutiny ústní.

Vitamín B5
Vitamín B5 obnovuje kožní buňky, pomáhá regeneraci vlasů, nehtů, kloubů, podílí se na tvorbě protilátek v našem těle a tím zvyšuje jeho obranyschopnost. Je velmi významným při metabolických procesech, odbourává tukové buňky a tkáně. Jeho nedostatek může způsobit zadržování vody v těle, nebo afty, popraskané rty. Vitamín B5 najdeme v pšeničných otrubách, masech a luštěninách.

Vitamín B6
Tento vitamín se podílu na metabolismu aminokyselin, působí preventivně proti vzniku revmatických a nervových onemocnění, potlačuje premenstruační syndrom. Je obsažen v sóji, pšeničných klíčkách, vnitřnostech a vepřovém mase.

Vitamín B9
Vitamín B9 podporuje krvetvorbu, je součástí všech vývojových a některých nervových procesů v těle. Jeho nedostatek je závažný zejména v těhotenství a u malých dětí. V dnešní době je jeho nedostatek bohužel častý. Obsahuje ho zelí, chléb, vnitřnosti a luštěniny.

Vitamín B12
Vitamín B12 se spolupodílí na tvorbě červených krvinek, působí jako prevence anémie a jiným krevním chorobám. Jeho nedostatek vede k poruchám krvetvorby a neurologickým poruchám. Najdeme ho ve vejcích, mléčných produktech, vnitřnostech, rybách. Je velmi důležitý zejména pro těhotné a kojící ženy, děti a vegetariány.

Vitamín PP
Vitamín PP je prevencí proti kožním onemocněním, podporuje trávící a nervový systém.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.