Vitamín E

Vitamín E řadíme do skupiny vitamínů rozpustných v tucích, ukládá se zejména v tukové tkáni, svalech a játrech. Tento vitamín působí jako důležití antioxidant, který bojuje proti volným radikálům, odbourává nežádoucí škodliviny z jater. Čím více člověk konzumuje tuky, tím více potřebuje jeho tělo vitamín E, aby došlo k zabránění oxidaci krevních tuků, která má za následek cévní a srdeční onemocnění. Vitamín E příznivě ovlivňuje náš imunitní a nervový systém, oči, kůži, metabolismus prostaty, pleť, zvyšuje sexuální potenci, podporuje hojení ran, pozitivně ovlivňuje tzv. špatný cholesterol v krvi. Je velmi důležitý při „návalech“ v období menopauzy, zklidňuje premenstruační syndrom. Působí jako prevence předčasných porodů, reguluje hladinu cukru v krvi, zlepšuje kvalitu spermií a zvyšuje tak mužnou plodnost.

Nedostatek tohoto vitamínu může podpořit vznik Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, epilepsie, poruchu chůze, poruchu vstřebávání tiků, onemocnění jater, ledvin, podpoří vznik ledvinových kamenů, šedý zákal, různá cévní a srdeční onemocnění, oslabení celkového imunitního systému a obranyschopnosti organismu, může také způsobit neplodnost nebo nervovosvalovou degeneraci.

Předávkování vitamínem E většinou nehrozí, pokud k tomu dojde, způsobí to lehčí nevolnost, únavu, nebo slabost. V případě dlouhodobého nadměrného příjmu vitamínu E může dojít k narušení vstřebávání vitamínu K a tím k narušení krevní srážlivosti.

Doporučená denní dávky vitamínu E je 10 až 20mg denně. Vyšší potřebu mají sportovci, těhotné ženy, staří lidé a lidé s onemocněním zažívacího traktu.

Vitamín E obsahují ořechy, ovesné vločky, špenát, mléko, mák, avokádo, sójové oleje, oleje z bílých klíčků. Zhoršenou absorpcí tohoto vitamínu trpí kuřáci a lidé často požívající alkohol, nebo pravidelně užívající léky na snížení hladiny cholesterolu v krvi, nebo žaludeční kyselosti.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.