Vitamín F

Pro tělo nezbytné esenciální mastné kyseliny, jako kyselina linoleová a arachidonová, označujeme, jako vitamín F. Tyto mastné kyseliny musíme tělu dodávat potravou, protože tělo si je nedokáže samo vytvořit. Jsou důležité pro tvorbu a funkci buněčných membrán, pro stav našich vlasů, nehtů a pokožky, podílí se na snižování hladiny cholesterolu v krvi, zabraňují kornatění cév, ochraňují také játra, snižují vysoký krevní tlak, pomáhají bojovat proti nadváze, podporují imunitní systém, zabraňují krevním sraženinám, chrání proti srdečním chorobám a mozkové mrtvici, podporují správnou funkci prostaty a srážlivost krve, působí protirakovinně, regulují tělesnou teplotu.

Tyto esenciální kyseliny by mělo tělo dostávat pouze z jednoho až dvou procent z celkového denního příjmu kalorií, tedy 6 – 8mg denně. Pokud jich tělo dostává více, pak může dojít k tloustnutí, protože se začne ukládat tuk a vznikají volné radikály, proti kterým naopak působí vitamín E, který je tělu vhodné dodávat společně s nimi, aby zamezil oxidaci tuků v našem těle.

Vitamín F najdeme v rostlinném tuku a oleji, obsahují ho mořští živočichové, ořechy, slunečnicová, dýňová a lněná semínka, mandle, listová zelenina, konopný olej, obilné klíčky, avokádo, ryby. Ničí se působením tepla a kyslíkem.

Nedostatek vitamínu F způsobuje bolesti hlavy, metabolické poruchy, kožní léze, může snížit už tak nízký krevní tlak.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.