Vitamín K

Vitamín K řadíme do skupiny vitamínu rozpustných v tucích. Rozdělujeme ho do tří forem: K1, K2 a K3. Tvoří se z bakterií v tenkém střevě. Někteří lidé mají problémy s absorpcí tohoto vitamínu, pak je nutné přidávat vitamín K3 do těla synteticky, nejlépe s jídlem, aby se mohl lépe vstřebávat.

Vitamín K potřebujeme pro správnou činnost jater, pro funkčnost srážlivosti krve pomocí takzvaných faktorů srážení krve. Potřebujeme ho zejména proto, abychom nekrváceli. Působí právě proti krvácení z nosu, silnému menstruačnímu krvácení, trombóze i vnitřnímu krvácení. Tento vitamín se také podílí na vstřebávání vápníku, působí jako prevence rakoviny, podporuje správnou činnost srdce, ledvin a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Bývá také předepisován před operacemi k zabránění možného pooperačního krvácení.

Nedostatek tohoto vitamínu se projevuje metabolickými poruchami, střevními problémy, kandidózou, poruchami funkce jater, zhoršenou srážlivostí krve, pomalým hojením ran, tvorbou podlitin a modřin. Antibiotika a rentgenové záření jeho účinek snižují. Vitamín K se neničí varem, vlhkostí, ani působením vzduchu, pouze při dlouhodobém vystavení slunečního záření.

Předávkování tímto vitamínem se téměř nevyskytuje, tělo si ho vytvoří potřebné množství. Přebytek se může objevit pouze u pacientů s poruchou srážlivosti krve a to silným pocením, horečkou, návaly horka a zimy, nechutenstvím. Doporučená denní dávka tohoto vitamínu je 0,08mg .

Vitamín K najdeme v listové zelenině, luštěninách, tuřínu, brokolici, kapustě, mase, květáku, obilných a mléčných výrobcích, bramborách, rostlinných olejích, vnitřnostech, rajčatech, mořských řasách, rybím tuku, mrkvi, sojovém oleji, ve vajíčkách.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.