Vitamín K

Vitamín K řadíme do skupiny vitamínu rozpustných v tucích. Rozdělujeme ho do tří forem: K1, K2 a K3. Tvoří se z bakterií v tenkém střevě. Někteří lidé mají problémy s absorpcí tohoto vitamínu, pak je nutné přidávat vitamín K3 do těla synteticky, nejlépe s jídlem, aby se mohl lépe vstřebávat.

Vitamín K potřebujeme pro správnou činnost jater, pro funkčnost srážlivosti krve pomocí takzvaných faktorů srážení krve. Potřebujeme ho zejména proto, abychom nekrváceli. Působí právě proti krvácení z nosu, silnému menstruačnímu krvácení, trombóze i vnitřnímu krvácení. Tento vitamín se také podílí na vstřebávání vápníku, působí jako prevence rakoviny, podporuje správnou činnost srdce, ledvin a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Bývá také předepisován před operacemi k zabránění možného pooperačního krvácení.

Nedostatek tohoto vitamínu se projevuje metabolickými poruchami, střevními problémy, kandidózou, poruchami funkce jater, zhoršenou srážlivostí krve, pomalým hojením ran, tvorbou podlitin a modřin. Antibiotika a rentgenové záření jeho účinek snižují. Vitamín K se neničí varem, vlhkostí, ani působením vzduchu, pouze při dlouhodobém vystavení slunečního záření.

Předávkování tímto vitamínem se téměř nevyskytuje, tělo si ho vytvoří potřebné množství. Přebytek se může objevit pouze u pacientů s poruchou srážlivosti krve a to silným pocením, horečkou, návaly horka a zimy, nechutenstvím. Doporučená denní dávka tohoto vitamínu je 0,08mg .

Vitamín K najdeme v listové zelenině, luštěninách, tuřínu, brokolici, kapustě, mase, květáku, obilných a mléčných výrobcích, bramborách, rostlinných olejích, vnitřnostech, rajčatech, mořských řasách, rybím tuku, mrkvi, sojovém oleji, ve vajíčkách.

 

Novinky

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

30.12.2016

Vážení návštěvníci webových stránek ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE.CZ, ctění pacienti, dovolte mi, abych Vám jménem svým i jménem autorů těchto stránek poděkoval za přízeň v roce 2016 a popřál Vám vše krásné v roce 2017.

S úctou Jaroslav Pilný

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.