Poškození menisků

Menisky jsou vazivové poloměsíčité struktury na okrajích kloubních ploch kolene. Jejich funkcí je stabilizace kolenního kloubu jak ve směru předozadním tak ve směrech do boku, tlumení nárazů při došlapu, čímž částečně chrání chrupavky před přetížením a vznikem artrózy. Zevní meniskus tvoří kongruenci kloubní plochy.

Mechanizmus poškození: Nejčastějším mechanismem pro poškození menisků je podvrtnutí kolene, při rotaci kolem podélné osy kolene, kdy se meniskus vklíní mezi kloubní plochy a ty jej při pokračujícím násilí drtí nebo trhají. Dalším mechanismem je rozdrcení menisku mezi kloubní plochy při artróze kolenního kloubu, kdy je meniskus ”rozdrbán” mezi kloubními plochami bez chrupavek při opakovaných zátěžích často při přetěžování, ať už dlouhými pohyby u starších jedinců, kde je regenerace již horší, nebo nadměrnou váhou. Pokud se ponechá meniskus neošetřený, dochází k rozvoji artrotických změn (poškození chrupavek).

Příznaky: Klasickými příznaky je bolestivost na vnitřní nebo zevní straně kolene v místě kloubní štěrbiny u poškození vnitřního menisku na straně vnitřní, u zevního na straně zevní. U některých pacientů je hmatná bolestivá rezistence na kloubní štěrbině. Bolest na vnitřní štěrbině se zvětšuje při zátěži a po ní. Pacienti udávají v některých případech přeskakování při dřepu, často spojené s bloky kolene u longitudinálních ruptur (tzv. ucho od košíku ), kdy vázne ohyb nebo nažení v kolenním kloubu. Kloub se často plní tekutinou a jsou nutné opakované punkce kloubu. Na RTG snímcích nebývá žádný nález, protože menisky se nezobrazují. Poškození menisků může být zastiženo na vyšetření magnetickou rezonancí, ale ani negací nález při tomto vyšetření poškození menisku nevylučuje.

Léčba: Hned po úraze není mnohdy jednoduché přesně stanovit diagnózu, neboť koleno bolí většinou celé. Pokud při vyšetření není koleno naplněno krví, což je spíše známka poškození jiných struktur třeba vazů, je lépe chvíli vyčkat. Pokud obtíže přetrvávají, je vhodné artroskopické vyšetření kolenního kloubu s ošetřením menisků. Pokud je možné meniskus sešít, což závisí na místě a typu praskliny, odstraní se jeho poškozená část. Po sešití menisku je třeba většinou koleno odlehčit na dobu 6 týdnů. Je-li třeba meniskus odstranit, je doba odlehčení závislá na velikosti odstraněné části a stavu poškození chrupavek.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.