Sedativa

Neurol

Neurol je lék patřící mezi benzodiazepiny. Jeho účinek je krátkodobý. Používá se k léčbě mírných až závažných úzkostných poruch, také jako podpůrná léčba úzkosti spojené s klinickou depresí. Má anxiolitické, sedativní, hypnotické, myorelaxační a antikonvulzivní účinky.

Tento lék je znám také pod obchodními názvy: Frontin, Helex, Niravam, aj.

(lék na předpis)

Oxazepam

Oxazepam je lék patřící do skupiny benzodiazepinů. Používá se k léčbě nespavosti, úzkostných poruch a při potlačení abstinenčních příznaků u alkoholiků. Má mírné amnestické, anxiolitické, antikonvulzivní, sedativní, hypnotické a myorelaxační účinky.

Nástup účinku tohoto léků je pomalý, je tedy vhodný pro pacienty s poruchou udržení spánku, nikoli s usínáním. Lékaři používají tento lék k léčbě psychiatrických poruch jako je sociální fobie, posttraumatické stresové poruchy apod.

V ČR je tento lék registrovaný pod názvem Oxazepam Léčiva.

Nitrazepam

Nitrazepam je lék patřící mezi hypnotika se sedativním a motoriku narušujícím účinkem.  Používá ke krátkodobé léčbě nespavosti, zkracuje dobu usínání a prodlužuje spánek. Je účinný při léčbě křečových poruch u dětí. Patří mezi návykové benzodiazepiny.

V ČR není registrován žádný léčivý přípravek, který by obsahoval nitrazepam.

Flunitrazepam

Flunitrazepam je znám pod obchodním názvem Rohypnol. Jde o derivát benzodiazepinu, patří mezi hypnotika. Má velmi výrazný sedativní, anxiolitický a myorelaxační účinek. Používá se k léčbě nespavosti, v injekční podobě k anestezii.

Jako sedativum je Flunitrazepam až desetkrát účinnější než Diazepam. Po perorální (ústním) podání se účinek dostavuje po 15 až 20 minutách a trvá 4 až 6 hodin, někdy mohou ale účinky přetrvávat i po 12 hodinách.

Diazepam

Diazepam je lék tlumící nervovou soustavu. Řadíme ho do skupiny benzodiazepinů. Je k dostání ve formě čípků, tablet a roztoků pro injekční podání.

Používá se jako sedativum ( ke zklidnění), jako anxyolitikum ( zbavuje úzkosti), dále jako myorelaxans ( uvolňuje svalové křeče), k léčbě epileptických záchvatů, před celkovou anestesií, i k terapii abstinenčních příznaků u alkoholiků. Tento lék není vhodné užívat dlouhodobě vzhledem k možného vzniku závislosti na něm. Maximální doba užívání Diazepamu je pět týdnů.

Persen

Persen je lék používající se k léčbě psychovegetativních poruch. Tyto poruchy se projevují napětím, neklidem, strachem, úzkostí, poruchami koncentrace, poruchami spánku a usínání, zvýšených pocitem únavy i při minimální námaze, pocením dlaní a pozitivně ovlivňuje spánek.(lék bez předpisu)

Novo-passit

Lék Novo-Passit řadíme mezi sedativa. Obsahuje extrakty z léčivých bylin a látku guaifenesin, které mají zklidňující účinek, uvolňují psychické napětí a kosterní svalstvo. Užívá se k léčbě úzkostných stavů a podrážděnosti, které se projevují roztržitostí, špatnou pamětí a nesoustředěností. Je možné tento lék také použít při lehčích formách nespavosti a proti bolesti hlavy, která je psychického původu. (lék bez předpisu)
Syndikovat obsah
 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.