Antikoagulancia

Heparin AL

Heparin AL je lék určený k léčbě poúrazových stavů spojených s otokem, pohmožděním, zánětem, bolestí nebo výronem krve. Je možné ho použít i k léčbě zánětů povrchových žil, při bodnutí hmyzem nebo spálení kůže nadměrným sluněním. Účinnou látkou tohoto léku je heparin s protizánětlivými a mírně protisrážlivými účinky. Při lokální aplikaci působí pouze v daném místě, při aplikaci na větší plochu může dojít ke krvácení. V tomto případě se projeví jeho protisrážlivý účinek.
Tento lék se nesmí nanášet na otevřené a mokvající rány.
(lék bez předpisu)

Nízkomolekulární hepariny

léky s obsahem nízkomolekulárních heparinů se obvykle podávají v malých dávkách pacientům hospitalizovaným v nemocničním zařízení jako prevence vzniku žilní trombózy. Podávají se ve formě podkožních injekcí, aplikované do břicha. Výhodou je rychle nastupující účinek i odeznění účinku, který vymizí po 12 až 14 hodinách od aplikace. Jejich nevýhodou je, že proti nim neexistuje žádná protilátka a pokud je už aplikován, je nutné počkat, až jeho účinek vymizí. K zástupcům této skupiny léků patří Clexane, Flaxiparine, Zibor nebo Arixtra.
(léky na předpis)

Warfarin

Warfarin je lék blokující tvorbu některých koagulačních faktorů v játrech. Je velmi často používaným lékem k ředění krve. Jeho výhodou je možnost podávání v tabletách, nevýhodou pak pomalejší nástup a ústup účinku, většinou několik dnů. Během užívaní warfarinu je nutná pravidelná kontrola srážlivosti krve. Je třeba dát pozor na předávkování, protože i při správném dávkování, je relativně časté.
(lék na předpis)

Pradaxa

Pradaxa je moderní lék s protisrážlivým účinkem. Výhodou tohoto léku je možnost podání v tabletách a při správném užívání malá pravděpodobnost předávkování. V ortopedii se Pradaxa užívá jako prevence vzniku krevních sraženin po operacích a od roku 2011 je novinkou při v prevenci vzniku krevních sraženin při fibrilaci síní.
Syndikovat obsah
 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.