Vitamíny

Vitamín K

Vitamín K řadíme do skupiny vitamínu rozpustných v tucích. Rozdělujeme ho do tří forem: K1, K2 a K3. Tvoří se z bakterií v tenkém střevě. Někteří lidé mají problémy s absorpcí tohoto vitamínu, pak je nutné přidávat vitamín K3 do těla synteticky, nejlépe s jídlem, aby se mohl lépe vstřebávat.

Vitamín F

Pro tělo nezbytné esenciální mastné kyseliny, jako kyselina linoleová a arachidonová, označujeme, jako vitamín F. Tyto mastné kyseliny musíme tělu dodávat potravou, protože tělo si je nedokáže samo vytvořit.

Vitamín E

Vitamín E řadíme do skupiny vitamínů rozpustných v tucích, ukládá se zejména v tukové tkáni, svalech a játrech. Tento vitamín působí jako důležití antioxidant, který bojuje proti volným radikálům, odbourává nežádoucí škodliviny z jater. Čím více člověk konzumuje tuky, tím více potřebuje jeho tělo vitamín E, aby došlo k zabránění oxidaci krevních tuků, která má za následek cévní a srdeční onemocnění. Vitamín E příznivě ovlivňuje náš imunitní a nervový systém, oči, kůži, metabolismus prostaty, pleť, zvyšuje sexuální potenci, podporuje hojení ran, pozitivně ovlivňuje tzv.

Vitamín D

Vitamín D řadíme do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Tento vitamín vzniká v kůži působením slunečního záření, jedná se o vitamín D3. Kožní buňky jsou udržovány v aktivitě, játra a ledviny vytváří aktivní formu vitamínu D (D2). Vitamín D je nutný pro správný vývoj kostí a zubů, ovlivňuje metabolismus vápníku, cukrů a fosforu. Ke své správné funkci ho potřebují játra, ledviny a střeva. Při jeho dostatku v těle se zlomeniny dobře hojí a tělo je celkově obranyschopnější než při jeho nedostatku.

Vitamín C

Vitamín C je nejznámějším vitamínem rozpustným ve vodě. Je důležitý pro funkci všech buněk těla, pro jeho obranyschopnost. Jako antioxidant působí proti volným radikálům v našem těle, podílí se na tvorbě hormonů, je nezbytný pro zdravé svaly, kosti, cévy a kůži, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, je prevencí proti kornatění tepen a některých nádorových, srdečních a cévních onemocnění, podporuje vstřebávání železa. Tento vitamín je velmi důležitý zejména pro kuřáky, nemocné lidi, těhotné ženy a pro lidi s vyšší fyzickou zátěží.

Vitamín B

Skupinu vitamínů B označujeme jako B-komplex. Vitamíny této skupiny jsou důležité zejména pro sportovce a lidi s větší fyzickou zátěží nebo sníženou imunitou, také těhotným a kojícím ženám.

Vitamín B1
Tento vitamín je rozpustný ve vodě. Bez něho nemůže správně fungovat nervový systém. Pomáhá při depresích i migrénách. V případě jeho nedostatku může dojít k únavě, zácpě nebo nechutenství, také k nervovému onemocnění. Vitamín B1 je obsažen v luštěninách, obilninách, kvasnicích a rybách.

Vitamín B2

Vitamín A

Tento vitamín existuje ve dvou formách a to jako vitamín A1 (retinol) a vitamín A2 (3dehydroretinol). Vitamín A má vynikající účinek na zrak, podílí se na správné tvorbě zrakového pigmentu. Tento pigment umožňuje dobré vidění i za šera a také dobré vidění barev (beta karoten, lykopen – červená a oranžová barviva). Pokud tělu tento vitamín chybí, může dojít k šerosleposti nebo barvosleposti. Při opravdu velkém nedostatku tohoto vitamínu i k úplné ztrátě zraku, dále k poruchám oční rohovky.

Syndikovat obsah
 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.