Antikoagulancia

Antikoagulancia jsou léky potlačující srážení krve. Účinné látky zasahují do koagulačního děje (do procesu srážení krve) na jeho různých úrovních a to podle jednotlivých přípravků.

Perorální antikoagulancia jsou tzv. kumarinové deriváty (látky odvozené z kumarinu). Kumarin v těle blokuje vitamin K, který je důležitý pro tvorbu některých srážejících faktorů. Nástup účinku je postupný až po spotřebování faktorů vytvořených před podáním této látky, to trvá několik dní. Mezi tyto látky patří warfarin, pelentan, fenprokumon.

Tyto léky se užívají k prevenci vzniku trombóz a embolií po operacích, při léčbě trombóz a tromboflebidit. Také při fibrilaci síní, u které hrozí riziko vzniku trombu s následnou embolizací do systémového oběhu. Lék užívají také lidé po prodělaném infarktu myokardu a tím snižují riziko recidivy infarktu.

Antikoagulancia existují ve formě tablet nebo v injekční podobě, nejčastěji jako podkožní injekce.

Současně s používáním kumarinových derivátů nelze užívat kyselinu acetylsalycilovou (Aspirin, Acilpirin, Godasal, Anopyrin). Pokud je její užívání nutné, vždy je nutný souhlas lékaře.

Seznam nejpoužívanějších Antikoagulancií

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.