Nesteroidní antirevmatika

Charakteristika

Nejčastěji používanou skupinou léčiv používaných v ortopedické a traumatologické praxi jsou nesteroidní antirevmatika (NSA). Jde o skupinu léčiv, která mají antiflogistický (protizánětlivý), analgetický (protibolestivý), antipyretický (snižuje teplotu těla) účinek a některé mají ještě antiagregační účinek (brání shlukování spojení krevních destiček). Již název ukazuje, že jejich protizánětlivý účinek nemá vliv na hormony lidského těla, jako podobně působící kortikosteroidy. NSA působí v organismu tím, že inhibují (brzdí) tvorbu prostaglandinů, což jsou látky podílející se na vzniku zánětu, blokací enzymu cyklooxygenázy (COX). Prostaglandiny se podílejí v místě zánětu na vzniku otoku, zvýšeného prokrvení, zarudnutí či zvýšení teploty, což se ve svém důsledku projeví bolestí. Nevýhodou blokace tvorby prostaglandinů je, že tyto látky mají významný vliv na ochranu sliznice žaludku a duodena (dvanácterníku), nebo na prokrvení ledvin, a mohou vést ke vzniku nežádoucích účinků. Významným posunem ve vývoji NSA bylo zjištění, že existují dva druhy cyklooxygenázy, tzv. COX I., které se podílí na ochraně sliznice žaludku či prokrvení ledvin a tzv. COX II., která má vliv na vznik zánětlivé reakce. I vývoj NSA vedl k vyvinutí selektivních NSA se sníženým výskytem nežádoucích účinků. Do skupiny léků inhibujících neselektivně COX I. I COX II. patří deriváty kyselina salicylové, ibuprofen, indometacin, diclofenak, naproxen, piroxikam, ketoprofen a další. Druhou skupinou jsou preparáty inhibující převážně COX II., kam patří meloxikam, nimesulid, celekoxib, který inhibuje výhradně COX II.

Indikace

Nesteroidní antirevmatika se používají k tlumení zánětlivé reakce u pacientů s revmatickými onemocněními jako je např. revmatiodní artritida, kde se využívá jejich protizánětlivý efekt. Výborné výsledky mají při podávání u pacientů s degenerativními onemocněními, jako je artróza kloubů, či bolesti zad, kde se využívá nejen protizánětlivý efekt, ale i efekt analgetický (tlumení bolesti). Pro obdobné obtíže se NSA užívají po operacích či zánětech, kdy jsou dobrým doplňkem analgetik.

Nežádoucí účinky

Jak bylo uvedeno výše, mají nesteroidní antirevmatika, zvláště ta neselektivní vliv na sliznici žaludku a střev, a při dlouhodobém podávání mohou způsobovat zažívací obtíže (v literatuře se uvádí 33-46 %) či dokonce žaludeční vředy ( 10-36 %). Riziko poškození sliznice zažívacího ústrojí se výrazně zvyšuje při kombinaci několika druhů NSA. Při dlouhodobém podávání mohou NSA mít vliv na prokrvení ledvin, které se jejich působením snižuje a může vést k jejich poškození. Podávání vysokých dávek nebo jejich kombinace, může dojít ke zvýšení jaterních testů či poškození jater.

Lékové formy

Pro vedlejší účinky se používají různé formy podání NSA. Nejčastější formou jsou tablety či draže, pro děti formou sirupů, které se podávají perorálně (pusou), ale při potížích se zažíváním je možné použít i čípků. Nutno podotknout, že se sice sliznice žaludku formou čípků ochrání, ale vliv na prostaglandiny se nemění. Pro rychlou úlevu například po operaci nebo akutních bolestech zad se používá injekční forma. Své místo má použití NSA v podobě gelů, mastí, sprejů či náplastí, musíme však počítat s omezením prostupnosti do tkání přes bariéru kůže a podkoží, proto se hodí pro terapii šlach i kloubů těsně podkožně uložených.

Kdo by neměl NSA požívat

Nesteroidní antirevmatika by neměli požívat pacienti s aktivním žaludečním vředem, či časně po jeho vyhojení. V tomto případě jsou vhodnější preparáty působící na COX II. (meloxicam, nimesulid, celekoxib), ale i u nich může dojít k aktivaci krvácení. Možné je i současné podávání s preparáty chránícími žaludeční sliznici (helicid, omeprazol..). Dlouhodobé podávání je třeba vždy zvažovat u pacientů s poruchou ledvin a jater.

Na závěr:

Nesteroidní antirevmatika jsou velmi účinné léky, které můžou pacientovi pomoci k odstranění bolestí při zánětlivých nebo degenerativních onemocnění, po úrazech a operacích. Je třeba vždy dodržovat jejich dávkování, nekombinovat je, neboť to může vést ke vzniku nežádoucích účinků.

Seznam nejpoužívanějších NSA

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.