Minerály

Minerální látky, jako anorganické biogenní prvky, je nutné tělu dodávat, protože jsou velmi důležité k mnoha životním funkcím. Pokud tělu tyto látky chybí, dochází k velmi vážným poškozením organismu, ale pokud je jich nadbytek, také to tělu škodí. Přebytečné minerály jsou pro tělo toxické a mohou poškodit orgány.

Základnímu, pro tělo nezbytnými minerálnímu látkami jsou železo, zinek, Měď, chrom, selen, mangan, molybden, křemík, jod, fluor a bor. Kromě nic existují ještě základní biogenní prvky (uhlík, kyslík, dusík, vodík, vápník, síra, hořčík, fosfor, sodík a draslík. Tyto látky jsou nutné k udržení stálého vnitřního prostředí a zastávají mnoho významných funkcí. Bez těchto prvků by organismus nemohl fungovat.

Pro tělo nezbytné minerální látky se také nazývají stopové prvky a to z důvodu jejich nízké potřebné koncentrace (vyjma železa a mědi). Správně fungující imunitní systém, krvetvorba a krevní srážlivost, svaly, růst, reprodukce, využívání živin a délka života, se bez těchto látek neobejdou.

Železo je nutné ke správné krvetvorbě, jeho nedostatek způsobuje anemii. Najdeme ho v luštěninách, játrech a v mase.

Měď je důležitou součástí některých enzymů, podílí se na tvorbě pojiva. Pokud tělu chybí měď v době růstu u dětí, dochází k poruchám vývoje kostry a k anemii. Může také dojít k urychlení procesu aterosklerózy.

Selen má antioxidační účinky, zpomaluje proces stárnutí, působí preventivně proti zhoubným onemocněním. Posiluje imunitu, nervový systém, je důležitý k bezproblémové reprodukci.

Zinek je součástí mnoha enzymů.Podílí se na regeneraci tkání, ovlivňuje imunitní systém. Při nedostatku zinku může dojít k hyperplázii prostaty. Tento prvek je obsažen v semínkách dýně a slunečnice.

Mangan je důležitý k funkci některých enzymů. Jeho dostatek zabraňuje vzniku diabetu a má vliv na imunitní systém.

Seznam nejpoužívanějších minerálů

 

Novinky

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

30.12.2016

Vážení návštěvníci webových stránek ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE.CZ, ctění pacienti, dovolte mi, abych Vám jménem svým i jménem autorů těchto stránek poděkoval za přízeň v roce 2016 a popřál Vám vše krásné v roce 2017.

S úctou Jaroslav Pilný

26.08.2016

Doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. spolupracuje od letošního roku s Martinou Sáblíkovou a tréninkovou skupinou Nowis Team Petra Nováka. Spolupráce spočívá v konzultacích prevence vzniku úrazů a řešení případných ortopedických a traumatologických problémů. Využívá tak svých dlouholetých zkušeností, kdy pracoval jako lékař reprezentace v orientačním běhu.

16.01.2016

Ve dnech 10.-12. 2015 proběhlo v Orlandu na Floridě celosvětové sympozium zabývající se moderními trendy v operacích endoprotéz kolenních, kyčelních a ramenních kloubů. Tohoto sympozia se zúčastnil i garant těchto webových stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D., který měl možnost sledovat vystoupení předních světových odborníků věnujících se problematice náhrad kloubů. Setkání bylo velice podnětné a jeho závěry bude moci realizovat na svém pracovišti.

24.12.2014

Vážení návštěvníci webových stránek ortopedie-traumatologie.cz,
Vzhledem k mému odchodu do Nemocnice Nové Město na Moravě se mění i způsob objednávání k operacím a ambulantnímu vyšetřením.
Pacienti, které jsem již vyšetřil a určil typ operace, se mohou objednávat na mailové adrese pilny@ortopedie-traumatologie.cz, kde jim navrhnu termín operace a pošlu informace k přijetí.
Pacienti, kteří nebyli ještě vyšetření, se mohou objednávat do ambulance na telefonním čísle 566683203, kde jim sestra určí termín vyšetření.

S přáním všeho dobrého v novém roce

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.