Minerály

Minerální látky, jako anorganické biogenní prvky, je nutné tělu dodávat, protože jsou velmi důležité k mnoha životním funkcím. Pokud tělu tyto látky chybí, dochází k velmi vážným poškozením organismu, ale pokud je jich nadbytek, také to tělu škodí. Přebytečné minerály jsou pro tělo toxické a mohou poškodit orgány.

Základnímu, pro tělo nezbytnými minerálnímu látkami jsou železo, zinek, Měď, chrom, selen, mangan, molybden, křemík, jod, fluor a bor. Kromě nic existují ještě základní biogenní prvky (uhlík, kyslík, dusík, vodík, vápník, síra, hořčík, fosfor, sodík a draslík. Tyto látky jsou nutné k udržení stálého vnitřního prostředí a zastávají mnoho významných funkcí. Bez těchto prvků by organismus nemohl fungovat.

Pro tělo nezbytné minerální látky se také nazývají stopové prvky a to z důvodu jejich nízké potřebné koncentrace (vyjma železa a mědi). Správně fungující imunitní systém, krvetvorba a krevní srážlivost, svaly, růst, reprodukce, využívání živin a délka života, se bez těchto látek neobejdou.

Železo je nutné ke správné krvetvorbě, jeho nedostatek způsobuje anemii. Najdeme ho v luštěninách, játrech a v mase.

Měď je důležitou součástí některých enzymů, podílí se na tvorbě pojiva. Pokud tělu chybí měď v době růstu u dětí, dochází k poruchám vývoje kostry a k anemii. Může také dojít k urychlení procesu aterosklerózy.

Selen má antioxidační účinky, zpomaluje proces stárnutí, působí preventivně proti zhoubným onemocněním. Posiluje imunitu, nervový systém, je důležitý k bezproblémové reprodukci.

Zinek je součástí mnoha enzymů.Podílí se na regeneraci tkání, ovlivňuje imunitní systém. Při nedostatku zinku může dojít k hyperplázii prostaty. Tento prvek je obsažen v semínkách dýně a slunečnice.

Mangan je důležitý k funkci některých enzymů. Jeho dostatek zabraňuje vzniku diabetu a má vliv na imunitní systém.

Seznam nejpoužívanějších minerálů

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.