Vazoprotektiva

Léky patřící do této skupiny se používají především k léčbě chronických cévních onemocnění. Je to velmi různorodá skupina přípravků, zahrnující rostlinné extrakty i syntetické látky. Mohou být jedno- i vícesložkové. Léky jsou rozděleny do několika skupin podle chemického složení. Patří sem alfa-bemzopyrony, flavonoidy, saponiny, jiné rostlinné extrakty a syntetické látky.

Do skupiny alfa-benzopyronů patří kumarin, který se ale z důvodu potenciální závažné toxicity, která může poškodit játra, v ČR nepoužívá.

Skupinu flavinoidů reprezentuje např. rutin, psycnogenol, flavany, diosmin. Jsou to léky snižující žilní napětí, kapilární propustnost a zvyšující lymfatický průtok. Některé tyto látky, např. diosmin, mají také protizánětlivé účinky. Látky odvozené od rutinu jsou již velmi dlouho používané, ovlivňují kapilární propustnost, mají protiedémové, protisrážlivé a antioxidační účinky.

Saponiny se získávají z rostlin. Jsou jedním z nejstarších prostředků k léčbě žilních onemocnění. Ovlivňují napětí v žilách a působí proti otokům.

Jiné rostlinné extrakty zahrnují proantocyanidiny a ginko biloba. Proantocyanidiny mají také vliv na zvýšení odolnosti cévních stěn. Gonko biloba má navíc ještě protisrážlivé účinky a snižuje viskozitu krve.

Přípravky s obsahem kalcium-dobestylátu a tribenosidu patří k syntetickým látkám. Tribenosid má také protizánětlivé účinky.

Venofarmaka se užívají nejčastěji ve formě tablet, existují ale také lokální přípravky ve formě gelů a krémů.

Venofarmaka se užívají k léčbě žilních varixů, v pooperačním období žilních varixů, po žilních trombózách, preventivně při premenstruačních otocích a proti otokům při cestování, dále také k léčbě hemoroidů a k rychlejšímu hojení bércových vředů.

Tyto látky mají nízkou toxicitu a minimální nežádoucí účinky, ty se mohou vyskytnout nejčastěji ve formě zažívacích potíží.

Seznam nejpoužívanějších vazoprotektiv

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.