Vazoprotektiva

Léky patřící do této skupiny se používají především k léčbě chronických cévních onemocnění. Je to velmi různorodá skupina přípravků, zahrnující rostlinné extrakty i syntetické látky. Mohou být jedno- i vícesložkové. Léky jsou rozděleny do několika skupin podle chemického složení. Patří sem alfa-bemzopyrony, flavonoidy, saponiny, jiné rostlinné extrakty a syntetické látky.

Do skupiny alfa-benzopyronů patří kumarin, který se ale z důvodu potenciální závažné toxicity, která může poškodit játra, v ČR nepoužívá.

Skupinu flavinoidů reprezentuje např. rutin, psycnogenol, flavany, diosmin. Jsou to léky snižující žilní napětí, kapilární propustnost a zvyšující lymfatický průtok. Některé tyto látky, např. diosmin, mají také protizánětlivé účinky. Látky odvozené od rutinu jsou již velmi dlouho používané, ovlivňují kapilární propustnost, mají protiedémové, protisrážlivé a antioxidační účinky.

Saponiny se získávají z rostlin. Jsou jedním z nejstarších prostředků k léčbě žilních onemocnění. Ovlivňují napětí v žilách a působí proti otokům.

Jiné rostlinné extrakty zahrnují proantocyanidiny a ginko biloba. Proantocyanidiny mají také vliv na zvýšení odolnosti cévních stěn. Gonko biloba má navíc ještě protisrážlivé účinky a snižuje viskozitu krve.

Přípravky s obsahem kalcium-dobestylátu a tribenosidu patří k syntetickým látkám. Tribenosid má také protizánětlivé účinky.

Venofarmaka se užívají nejčastěji ve formě tablet, existují ale také lokální přípravky ve formě gelů a krémů.

Venofarmaka se užívají k léčbě žilních varixů, v pooperačním období žilních varixů, po žilních trombózách, preventivně při premenstruačních otocích a proti otokům při cestování, dále také k léčbě hemoroidů a k rychlejšímu hojení bércových vředů.

Tyto látky mají nízkou toxicitu a minimální nežádoucí účinky, ty se mohou vyskytnout nejčastěji ve formě zažívacích potíží.

Seznam nejpoužívanějších vazoprotektiv

 

Novinky

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

30.12.2016

Vážení návštěvníci webových stránek ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE.CZ, ctění pacienti, dovolte mi, abych Vám jménem svým i jménem autorů těchto stránek poděkoval za přízeň v roce 2016 a popřál Vám vše krásné v roce 2017.

S úctou Jaroslav Pilný

26.08.2016

Doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. spolupracuje od letošního roku s Martinou Sáblíkovou a tréninkovou skupinou Nowis Team Petra Nováka. Spolupráce spočívá v konzultacích prevence vzniku úrazů a řešení případných ortopedických a traumatologických problémů. Využívá tak svých dlouholetých zkušeností, kdy pracoval jako lékař reprezentace v orientačním běhu.

16.01.2016

Ve dnech 10.-12. 2015 proběhlo v Orlandu na Floridě celosvětové sympozium zabývající se moderními trendy v operacích endoprotéz kolenních, kyčelních a ramenních kloubů. Tohoto sympozia se zúčastnil i garant těchto webových stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D., který měl možnost sledovat vystoupení předních světových odborníků věnujících se problematice náhrad kloubů. Setkání bylo velice podnětné a jeho závěry bude moci realizovat na svém pracovišti.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.