Antipyretika

Antipyretika jsou léky určené ke snížení tělesné teploty. Řadíme je k lékům nazývaným analgetika-antipyretika a to z toho důvodu, že se jedná o léky, které mají kromě antipyretického účinku také účinky analgetické, tedy bolest zmírňující.

Mezi základní zástupce této skupiny léčiv patří paracetamol, metamizol a propyfenazol. Tyto léky mají kromě již zmíněných účinků, také účinek mírně protizánětlivý.

Antipyretika se používají k léčbě běžných onemocnění, nejčastěji při zánětlivých infekčních chorobách, které jsou doprovázeny zvýšenou tělesnou teplotou až horečkou. U těchto chorob je důležitý i analgetický účinek této skupiny léčiv.

Všechny tyto látky řadíme k tzv. inhibitorům eikosanoidů.

Při užívání paracetamolu musí být dodržováno dávkování. V případě předávkování může dojít k vážnému poškození jater a ledvin.

Mezi nežádoucí účinky těchto léků patří poruchy trávicího ústrojí, při dlouhodobém užívání vznik žaludečního vředu.

Není vhodné tyto léky kombinovat se stimulačnímu látkami, například kofeinem, které sice zvýší účinek léku, ale také zvýší riziko poškození ledvin a jater. Tento fakt je všeobecně znám, ale i přesto existují fixní kombinace právě s kofeinem.

Seznam nejpoužívanějších Antipyretik

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.