Antipyretika

Antipyretika jsou léky určené ke snížení tělesné teploty. Řadíme je k lékům nazývaným analgetika-antipyretika a to z toho důvodu, že se jedná o léky, které mají kromě antipyretického účinku také účinky analgetické, tedy bolest zmírňující.

Mezi základní zástupce této skupiny léčiv patří paracetamol, metamizol a propyfenazol. Tyto léky mají kromě již zmíněných účinků, také účinek mírně protizánětlivý.

Antipyretika se používají k léčbě běžných onemocnění, nejčastěji při zánětlivých infekčních chorobách, které jsou doprovázeny zvýšenou tělesnou teplotou až horečkou. U těchto chorob je důležitý i analgetický účinek této skupiny léčiv.

Všechny tyto látky řadíme k tzv. inhibitorům eikosanoidů.

Při užívání paracetamolu musí být dodržováno dávkování. V případě předávkování může dojít k vážnému poškození jater a ledvin.

Mezi nežádoucí účinky těchto léků patří poruchy trávicího ústrojí, při dlouhodobém užívání vznik žaludečního vředu.

Není vhodné tyto léky kombinovat se stimulačnímu látkami, například kofeinem, které sice zvýší účinek léku, ale také zvýší riziko poškození ledvin a jater. Tento fakt je všeobecně znám, ale i přesto existují fixní kombinace právě s kofeinem.

Seznam nejpoužívanějších Antipyretik

 

Novinky

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

30.12.2016

Vážení návštěvníci webových stránek ORTOPEDIE-TRAUMATOLOGIE.CZ, ctění pacienti, dovolte mi, abych Vám jménem svým i jménem autorů těchto stránek poděkoval za přízeň v roce 2016 a popřál Vám vše krásné v roce 2017.

S úctou Jaroslav Pilný

26.08.2016

Doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. spolupracuje od letošního roku s Martinou Sáblíkovou a tréninkovou skupinou Nowis Team Petra Nováka. Spolupráce spočívá v konzultacích prevence vzniku úrazů a řešení případných ortopedických a traumatologických problémů. Využívá tak svých dlouholetých zkušeností, kdy pracoval jako lékař reprezentace v orientačním běhu.

16.01.2016

Ve dnech 10.-12. 2015 proběhlo v Orlandu na Floridě celosvětové sympozium zabývající se moderními trendy v operacích endoprotéz kolenních, kyčelních a ramenních kloubů. Tohoto sympozia se zúčastnil i garant těchto webových stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D., který měl možnost sledovat vystoupení předních světových odborníků věnujících se problematice náhrad kloubů. Setkání bylo velice podnětné a jeho závěry bude moci realizovat na svém pracovišti.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.