Kdy používáme?
Koleno je jako místo úrazů na dolní končetině při sportu svojí četností na 2 místě. Použití tapu je vzhledem k dobrým možnostem ošetření ortézou omezeno. Mohou nastat situace, kdy není možné z různých příčin užít ortézy a k vyloučení nestability je možné použít této metody. Příkladem jsou kolektivní sporty, kde ortézy s výztuhou není možné použít pro možné poranění spoluhráčů. Z medicínského hlediska je indikací k tapingu je stav při nestabilitách, kdy je poškozen vnitřní či vnější postranní vaz, případně vazy zkřížené. Je možné jej použít při stavech po přetržení k prevenci dalšího poškození.
Taping postranních kolenních vazů oboustranné zpevněné
Technika fixace: Koleno tapujeme ve stoje a pod patu tapované končetiny vkládáme podložku cca 5-7 cm vysokou. První otočka z pevné pásky se provádí ve třetině stehna a v horní třetině lýtka. Pásky lepíme dle obrázku tak, aby se nám křížily v ose ohybu kolenního kloubu (střed kloubní štěrbiny) s tím, že podkolenní jamka a čéška zůstávají volné. Závěrečné otočky v oblasti stehna a lýtka uzavírají hotový tape.
|
Tape pro zpevnění vnitřního či vnějšího postranního vazu při kombinaci pevné a elastické pásky
Kdy používáme?
U tohoto tapu je stejná indikace jako u tapu a). Jeho výhodou je menší omezení pohybů, nevýhodou pak vyšší cena elastické pásky. Je možné jej využít i u stavů při úponových bolesti v oblasti přední strany stehenních svalů na patelu (skokanské koleno).
Technika tapingu: Koleno tapujeme ve stoje s podloženou patou o cca 5-7 cm. Provedeme základní obtočku pomocí pevné pásky ve třetině stehna a ve třetině lýtka. Na tyto otočky uchytíme širší elastickou pásku pod tahem. Překřížíme opět v ose ohybu, dle obrázku.