Taping kolena

Kdy používáme?

Koleno je jako místo úrazů na dolní končetině při sportu svojí četností na 2 místě. Použití tapu je vzhledem k dobrým možnostem ošetření ortézou omezeno. Mohou nastat situace, kdy není možné z různých příčin užít ortézy a k vyloučení nestability je možné použít této metody. Příkladem jsou kolektivní sporty, kde ortézy s výztuhou není možné použít pro možné poranění spoluhráčů. Z medicínského hlediska je indikací k tapingu  je stav při  nestabilitách, kdy je poškozen vnitřní či vnější postranní vaz, případně vazy zkřížené. Je možné jej použít při stavech po přetržení k prevenci dalšího poškození.

Taping postranních kolenních vazů oboustranné zpevněné

Technika fixace: Koleno tapujeme ve stoje a pod patu tapované končetiny vkládáme podložku cca 5-7 cm vysokou. První otočka z pevné pásky se provádí ve třetině stehna a v horní třetině lýtka. Pásky lepíme dle obrázku tak, aby se nám křížily v ose ohybu kolenního kloubu (střed kloubní štěrbiny) s tím, že podkolenní jamka a čéška zůstávají volné. Závěrečné otočky v oblasti stehna a lýtka uzavírají hotový tape.  

 

 

Tape pro zpevnění vnitřního či vnějšího postranního vazu při kombinaci pevné a elastické pásky

Kdy používáme?

U tohoto tapu je stejná indikace jako u tapu a). Jeho výhodou je menší omezení pohybů, nevýhodou pak vyšší cena elastické pásky. Je možné jej využít i u stavů při úponových bolesti v oblasti přední strany stehenních svalů na patelu (skokanské koleno).

Technika tapingu: Koleno tapujeme ve stoje s podloženou patou o cca 5-7 cm. Provedeme základní obtočku pomocí pevné pásky ve třetině stehna a ve třetině lýtka. Na tyto otočky uchytíme širší elastickou pásku pod tahem. Překřížíme opět v ose ohybu, dle obrázku.  

taping kolene      taping kolene 2

Příbuzné články: 
 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.