Zobrazit téma - Lehký otok malíčku po zlomenině metakarpu

Lehký otok malíčku po zlomenině metakarpu

Lehký otok malíčku po zlomenině metakarpu

Příspěvekod Milan U. » čtv říj 04, 2012 10:58 am

Dobrý den,
v polovině srpna jsem si zlomil 5. metakarp na pravé ruce, tentýž den jsem navštívil lékaře a následujících pět týdnů jsem měl malíček zafixován (kontrola proběhla po týdnu od úrazu, další za dva týdny, kdy došlo k přesádrování do fyziologické polohy).
Minulý týden byla sádra sejmuta, kvůli pomalejšímu hojení mi bylo doporučeno nosit na noc zbytek sádrového obvazu, další kontrola mě čeká koncem příštího týdne, pak by měla následovat i RHC.
Ruku jsem hned po sundání sádry začal procvičovat, dnes už nemám téměř žádné problémy s pohybem v zápěstí (jen lehkou ztuhlost po probuzení, ale každým dnem je slabší), malíček se též každým dnem lepší v pohybu v základním kloubu pod místem zlomeniny (omlouvám se za laický výraz).

Na malíčku mám bohužel stále slabší otok, první dva dny po sundání sádry jsm bolest při rozcvičování přisuzoval ztuhlosti, proto jsem ho i procvičoval a snažil rozhýbat. V teplé vodě jsem byl schopný malíček ohnout téměř úplně (bolest jsem cítil, dala se vydržet), několik minut po vyndání z vody jsem ho byl schopen ohnout opět jen částečně, dále jsem cítil bolest. Že se nejedná o ztuhlost, ale o otok, mi došlo až třetí den od sundání sádry, proto jsem prst předtím rozcvičoval, což byla asi chyba. Začal jsem si prst mazat Dolgitem (3x denně) a po poradě v lékárně jsem si zakoupil Heparoid, kterým mažu prst také 3x denně, provádím cvičení, které zde doporučujete v sekci Rehabilitace prstů ruky (masáže prstu, tlakové masáže) a procvičuji ho jen v rozsahu kdy necítím žádnou bolest. Otok neustupuje, nezdá se mi, že by se stav lepšil (ale ani se nehorší).
Měl bych navštívit lékaře, nebo počkat až do kontroly na traumatologii příští týden ve středu? Otok není na první pohled vidět, malíček je jen lehce nateklý, necuká, v klidu nebolí. Ruku v žádném případě nezatěžuji, používám ji jen na základní úkony a "vracím do života". Začínám mít strach, že bych mohl něco zanedbat.

Dále bych se chtěl zeptat, zda při procvičování základního kloubu prstu je nějak namáhán metakarp, procvičuju prst v tomto kloubu ze strachu možná až příliš opatrně, druhou rukou si vůbec nepomáhám, netlačím, snažím se rozsah pohybu zvyšovat jen pohybem samotného malíčku.

Předem děkuji za odpověď, Milan U.
Milan U.
 

Re: Lehký otok malíčku po zlomenině metakarpu

Příspěvekod Jaroslav Pilný » čtv říj 04, 2012 11:33 am

Vážený pane,
při zlomenině malíku došlo jistě i k poškození měkkých tkání, které jsou jistě zranitelnější než kost. Při jeich hojení dochází ke vzniku jizev, které následně vedou k omezení pohybů. Při cvičení rozcvičujete vzniklé jizvy, které po cvičení otékají. Z vlastní zkušenosti nemám rád rozcvičování v teplé vodě. Subjektivní pocit pacienta je sice výborný, ale teplá voda způsobuje rozšíření cév a následný rozvoj otoku, což v dlouhodobé perspektivě je kontraproduktivní. Myslím, že postupujete při rehabilitaci správně, jen tu teplou vodu bych vyloučil. Myslím, že i otok ustoupí.


S úctou Jaroslav Pilný
Uživatelský avatar
Jaroslav Pilný
 
Příspěvky: 1938
Registrován: sob zář 17, 2011 10:11 am

Re: Lehký otok malíčku po zlomenině metakarpu

Příspěvekod Milan U. » čtv říj 04, 2012 11:43 am

Vážený pane doktore,

mockrát Vám děkuji za rychlou odpověď a radu, bude se jí řídit.

Přeji Vám hezký den,
Urbánek M.
Milan U.
 

Re: Lehký otok malíčku po zlomenině metakarpu

Příspěvekod Urbánek M. » pát říj 12, 2012 12:33 pm

Dobrý den pane docente,
mám ohledně mého úrazu ještě další dotaz:

Včera jsem byl na kontrole, doktorem mi bylo sděleno, že vzhledem ke ztuhlosti malíčku v hlavním kloubu mám nejspíš přirostlý extenzor. Dostal jsem poukaz na rehabilitaci (15xLTV) s cílem zlepšit hybnost prstu a bylo mi doporučeno i samostatně intenzivně rehabilitovat (i přes bolest).
Vzhledem k době, po kterou jsem měl prst znehybněn (5 týdnů) a dalším dvěma týdnům, kdy jsem rehabilitoval kvůli pomalejšímu hojení jen lehce, doporučení chápu. Pokud ale došlo skutečně ke srůstu šlachy a kosti, nemůže dojít při rehabilitaci k přetržení?

Malíček ohnu směrem ke dlani tak o 30 stupňů, když si vypomůžu druhou rukou a "jdu trochu přes bolest", tak přibližně na 45 stupnňů. Při pohybu nebo po něm cítím lehkou bolest v hlavním kloubu (na vrchu a trochu vespodu kloubu, u dlaně). Může to to něco o tom, zda jde spíš o ztuhlost, nebo srostlou šlachu, něco vypovídat?

S pozdravem Urbánek
Urbánek M.
 

Re: Lehký otok malíčku po zlomenině metakarpu

Příspěvekod Urbánek » pát říj 12, 2012 6:50 pm

A ještě otázky k předešlému příspěvku:

Pokud by šlacha přirostla při hojení ke kosti, ne k okolní tkáni, je možné, že by se musela kost opět zlomit, aby se šlacha uvolnila? Nedokážu si představit, jak jinak v takovém případě šlachu uvolnit.

Pokud by skutečně došlo ke srůstu, není čekání na konec rehabilitace zbytečná prodleva? Po úrazu by tak došlo k operaci nejdříve po třech měsících a následná rehabilitace by tím byla jistě ztížena.
Urbánek
 

Re: Lehký otok malíčku po zlomenině metakarpu

Příspěvekod Jaroslav Pilný » sob říj 13, 2012 6:02 am

Vážený pane,
že při fixaci zlomenin dojde ke vzniku srůstů šlach s okolím, je takřka normální stav. Pokud jde po extenzory (natahovače), rehabilitací se stav většinou plně napraví. Pokud jde o flexory (ohýbače), tam je často třeba šlachy operačně uvolnit.

S úctou Jaroslav Pilný
Uživatelský avatar
Jaroslav Pilný
 
Příspěvky: 1938
Registrován: sob zář 17, 2011 10:11 am

Re: Lehký otok malíčku po zlomenině metakarpu

Příspěvekod Urbánek » pát říj 19, 2012 10:41 am

Vážený pane docente,

mockrát Vám děkuji (se zpožděním) za odpověď.
Urbánek
 


Zpět na Traumatologická poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron
 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.