Artrodéza zápěstí je procedura, která za cenu ztráty pohybů zbavuje pacienta bolesti a je v některých případech jedinou možností jejího odstranění. Je zajímavé, že pacienti po zhojené artrodéze zápěstí zvládají běžné činnosti lépe než před operací. K artrodéze indikujeme pacienty, u kterých není možné provedení pohybu zachovávajících operací (proximální kaprektomie, denervace zápěstí, mediokaprální či radioskafolunátní artrodéza), nebo pokud tyto výkony selžou. Často je jediným řešením při ošetření těžkých deformit u pacientů s revmatoidní artritidou. Artrodéza se provádí při postavení v neutrálním postavení, které je pro obslužnost příznivější.
Pro dobrý výsledek je třeba vše před operací s pacientem prodiskutovat, případně vyzkoušet tak, že se mu zápěstí před operací fixuje dlahou nebo stavitelnou ortézou v různých postaveních a zjistí se optimální postavení pro funkci pacientovy ruky. Dobrý výsledek také závisí na tom, zda jsou pohyblivé ostatní kloubu (loketní, distální radiokarpální), které částečně kompenzují ztrátu pohybů zápěstí.
Přístupem přes 4. extenzorový kompartment se pronikne ke skeletu karpu. Snesou se chrupavky z klobních ploch a dorzální kortika z kostí karpu i distálního radia. Je třeba snést chrupavku i z kloubu mezi distálním kapitatem a bazí 3. metakarpu. Pokud nedojde ke zhojení tohoto kloubu, dochází k zvýšení mobility v CMC kloubu, vytržení dlahy a k sekundární bolestivosti. K fixaci používáme AO dlahy určené k artrodéze zápěstí. Před fixací dlahou se dorzální část karpu a štěrbiny mezi kostmi obloží kostními štěpy z lopaty kyčelní. Po sutuře se přikládá fixace od metakarpofalangeálních kloubů po loketní kloub do zhojení artrodézy.
I při precizně provedené operaci může dojít k nezhojení kostí a rozvoji bolestivého pakloubu pakloubu, který je třeba následně operovat.
obr. 1 Artrodéza zápěstí