Artrodéza zápěstí

Artrodéza zápěstí je procedura, která za cenu ztráty pohybů zbavuje pacienta bolesti a je v některých případech jedinou možností jejího odstranění. Je zajímavé, že pacienti po zhojené artrodéze zápěstí zvládají běžné činnosti lépe než před operací. K artrodéze indikujeme pacienty, u kterých není možné provedení pohybu zachovávajících operací (proximální kaprektomie, denervace zápěstí,  mediokaprální či radioskafolunátní artrodéza), nebo pokud tyto výkony selžou.  Často je jediným řešením při ošetření těžkých deformit u pacientů s revmatoidní artritidou. Artrodéza se provádí při postavení v neutrálním postavení, které je pro obslužnost příznivější.


Pro dobrý výsledek je třeba vše před operací s pacientem prodiskutovat, případně vyzkoušet tak, že se mu zápěstí před operací fixuje dlahou nebo stavitelnou ortézou v různých postaveních a zjistí se optimální postavení pro funkci pacientovy ruky.  Dobrý výsledek také závisí na tom, zda jsou pohyblivé ostatní kloubu (loketní, distální radiokarpální), které částečně kompenzují ztrátu pohybů zápěstí.

Přístupem přes 4. extenzorový kompartment se pronikne ke skeletu karpu. Snesou se chrupavky z klobních ploch a dorzální kortika z kostí karpu i distálního radia.  Je třeba snést chrupavku i z kloubu mezi distálním kapitatem a bazí 3. metakarpu. Pokud nedojde ke zhojení tohoto kloubu, dochází k zvýšení mobility v CMC kloubu, vytržení dlahy a k sekundární bolestivosti.  K fixaci používáme AO dlahy určené k artrodéze zápěstí.  Před fixací dlahou se dorzální část  karpu  a štěrbiny mezi kostmi obloží kostními štěpy z lopaty kyčelní.  Po sutuře se přikládá fixace od metakarpofalangeálních kloubů po loketní kloub do zhojení artrodézy.

I při precizně provedené operaci může dojít k nezhojení kostí a rozvoji bolestivého pakloubu pakloubu, který je třeba následně operovat.

artrod.zapesti

obr. 1 Artrodéza zápěstí

Příbuzné články: 
 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.