Artroskopie kolenního kloubu

Co je artroskopie: jde o miniinvazivní vyšetřovací a operační metoda, při které se vpichem zavedou do kolene optická vlákna (kamera) a sledováním na monitoru se celé koleno prohlédne. Dalšími vpichy se zavedou do kloubu speciální nástroje, jimiž je možné vnitřní struktury kloubu osahat, případně operačně ošetřit.

 

chodropatie ceskyCo se operačně v kolením kloubu ošetřuje:  

Nejčastěji ošetřovanou strukturou v kolenním kloubu během artroskopie je ošetření menisků, kdy je možné meniskus buď sešít, je-li to možné, nebo poškozenou část odstranit. Pokud jsou poškozeny chrupavky kloubní, je možné začistit poškozené části, tak, aby se urychlila jejich regenerace. V případě poškození vazů patří ke standardním výkonům náhrada předního zkříženého vazu u sportovců. Náhrada zadního zkříženého vazu se provádí jen na specializovaných pracovištích.

 


video z artroskopické operace kolene


Výhody: - minimální zásah do struktur kloubu

               - možnost přesného zhodnocení stavu nitrokloubních struktur jejich funkční  vyšetření, což jiné možnosti    neumožňují.

               - menší otok a bolestivost kloubu po operaci

               - rychlejší mobilizace pacienta a tím menší snížení svalové hmoty 

               - rychlejší návrat k běžné činnosti

 

Nevýhody: - nutné pracoviště s vybavením k artroskopickým výkonům a následné péči

                   - lékař, specializující se na problematiku artroskopie kloubů.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.