Perilunátní luxace je těžké poškození kostí karpu, které při nesprávném ošetření může vést k nekróze kostí a težkému poškození funkce ruky.
Akutní repozice
Okamžitě po zjištění diagnózy je třeba provést repozici zápěstí, neboť se zabrání vzniku a případně rozvoji otoku, i pacientovi se uleví. Důležitá je i dekomprese n. medianus, který bývá při úrazu utlačen. Jde o akutní stav a každé otálení zhoršuje možnosti repozice i zvyšuje riziko poškození struktur zápěstí. K tomu se dobře hodí trakční věž, používaná k artroskopii zápěstí. Postiženou paži pacienta, který je v celkové anestezii či pomocí anestezie lokální, zavěsíme do věže a postupně přidáváme závaží. Někdy je třeba 8 –10 kg, pokud je zápěstí oteklé. Distrakci kontrolujeme na RTG zesilovaži, který otočíme na horizontální směr paprsků. V tomto čase, je vhodné potlačit netrpělivost a několik minut vyčkat, neboť se repozice lépe provádí. Při dostatečné distrakci reponujeme tlakem na kostí karpu a lunatum zápěstí do příznivého postaveni. Můžeme povolit trakci a sledujeme stabilitu na RTG zesilovači. Přikládáme sádrovou fixace.
Definitivní ošetření perilunátních luxací karpu, by měli provádět lékaři se zkušeností s takovými poraněními. Pouhá repozice a fixace sádrovou dlahou nevede k obnovení kruhu karpálních kostí a navíc kapsulární vazy, které jsou přetrhány se často interponují mezi kosti a nemohou srůst, aby došlo k stabilizaci mezi jednotlivými řadami kostí karpu. Proto je nutné operační řešení. K tomu přistupujeme až po opadnutí otoku ze zápěstí. Nejprve palmárním přístupem po vypreparování n. mediamus a odsunutí šlach flexorů pronikáme k palmárním kapsulárním vazům a uvolňujeme je z kloubní štěrbiny. Následně dorzálně Bergerovým přístupem pronikáme ke kostem proximální řady. Reponujeme lunatum, a protože je nestabilní fixujeme jej k radiu v anatomickém postavení jedním K drátem. K němu reponujeme skafoideum a fixujeme jej 2 K dráty (1,2 mm) přes skafolunátní (SL) kloub a skafokapitátníně jedním drátem (1,2-1,4 mm). Po stabilizaci radiální strany stejně reponujeme triquetrum a transfixujeme lunotriquetrální (LTq) kloub 2 K dráty (1,2 mm). SL a LTq vaz se snažíme suturovat, a pokud jde o avulzi fixujeme ke kosti Mitek kotvičkou. Pokud je proximální řada stabilní můžeme odstranit K drát fixující lunatum k radiu. Provedeme výplach suturu dorzální rány. Palmárně provedeme suturu kapsulárních vazů, která po dobré repozici kostí karpu celkem snadná. Někdy při avulzi je nutné použít Mitek kotviček. Zápěstí fixujeme 8 týdnů ve vysoké sádře nad loket bránící pronaci a supinaci předloktí. Po této době extrahujeme K dráty a počínáme s rehabilitací.
obr. 1 Perilunátní luxace karpu obr. 2 perulunátní luxace karpu
obr. 3 po ošetření obr. 4 po ošetření