Radioskafolunátní artrodéza

Radioskafolunátní artrodéza, je metoda, která má své uplatnění u stavů po patně zhojených zlomeninách distálního radia, kdy je porušena kongruence kloubních ploch distálního radia, které jsou nerekonstruovatelné, nebo došlo k rozvoji artrózy. Podmínkou provedení radioskafolunátní artrodézy je nepoškozený mediokarpální kloub, kdy není poškozen skafolunátní vaz, nebo se dá rekonstruovat. Pro správnou funkci mediokarpálního kloubu je nudná kongruence proximální řady v právě v tomto kloubu a nepoškozenost hlavičky kapitata. Provádíme ji z dorzálního přístupu přes čtvrtý extenzorový kompertment, kdy sneseme malými Lierovými klešti chrupavku z distálního radia, skafoidea a lunata. Lunatum a skafoideum je třeba fixovat k radiu K dráty tak, aby byla zachována kongruence v mediokarpálním kloubu. Postavení můžeme zajistit dlahou nebo paměťovými skobkami. Prostor mezi kostmi vyplníme kostními štěpy z lopaty kosti kyčelní. Následně je třeba opatrně resekovat distální třetinu skafoidea, aby se uvolnil pohyb v mediokarpálním kloubu. Obdobně je možné provést artrtodézu z předního přístupu, zvláště, pokud je třeba odstranit dlahu z distálního radia. Po zašití přikládáme dlahu na předloktí do zahojení artrodézy minimálně na 6-8 týdnů, kdy následuje řízená rehabilitace.  Možnou komplikací tohoto výkonu je, že nedojde ke zhojení artrodézy a je třeba  operovat znovu.  Po zhojení zůstává pacientovi asi 60 procent původního rozsahu pohybů, které by měly být nebolestivé.   

 

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.