Zlomeniny střední části bérce vznikají buď nepřímým mechanismem, například při pádu na lyžích, kdy vznikají spirální nebo šikmé zlomeniny a dochází k minimálnímu poškození měkkých tkání. Jsou někdy označována jako low energy injuries. Druhou skupinou jsou zlomeniny, které jsou v současné době častější a vznikají přímým mechanismem, kdy dojde k nárazu například nárazníku auta do bérce. Při těchto úrazech dochází často k otevřeným zlomeninám s výrazným poškozením měkkých tkání. V tomto případě mluvíme o high energy injuries. U zlomenin bérce je důležité zhodnocení stavu měkkých tkání a stupeň poškození kůže. Zlomeniny bérce dělíme podle toho na dislokace a stupně komminuce (roztříštění).
Diagnostika
Při diagnostice zlomenin bérce, je důležité zhodnocení mechanismu úrazu. Při zlomeninách nepřímých, kde nepůsobí velká síla, může být při primárním ošetření patrná deformita bérce, otok měkkých tkání, hematom, měkké tkáně a kůže jsou poškozeny minimálně. U úrazů přímých dochází k výraznému zhmoždění měkkých tkání (svalů), proto potencionálně hrozí rozvoj kompartment syndromu (odumření svalů), a kožní kryt v místě nárazů může být výrazně poškozen, hrozí jeho odumření. V případě dopravních či zemědělských úrazů bývá výrazné znečištění otevřené rány.
Terapie
Většina zlomenin bérce je indikována k operačnímu řešení. Zvolená metoda závisí na stavu měkkých tkání. U zavřených zlomenin je dominantní metodou ošetření intramedulární hřeb UTN. U otevřených zlomenin, kde je riziko rozvoje infektu, je primárním ošetřením stabilizace zlomeniny zevním fixatérem a po zhojení měkkých tkání, pokud se to zdaří do 14 dnů, je možné fixovat hřebem. U otevřených zlomenin je samozřejmé, již při primárním ošetření na ambulanci, odebrat kultivace z ran a následně nasadit antibiotika nitrožilně. Zlomeniny bérce mají velké riziko komplikací jako je vznik kompertment syndromu, pakloubu či poúrazové deformity osy, která vede k rozvoji artrotických změn v okolních kloubech. U otevřené zlomeniny může dojít ke komplikaci rozvojem akutní a následně chronické osteomyelitidy.