Vitamín C

Vitamín C je nejznámějším vitamínem rozpustným ve vodě. Je důležitý pro funkci všech buněk těla, pro jeho obranyschopnost. Jako antioxidant působí proti volným radikálům v našem těle, podílí se na tvorbě hormonů, je nezbytný pro zdravé svaly, kosti, cévy a kůži, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, je prevencí proti kornatění tepen a některých nádorových, srdečních a cévních onemocnění, podporuje vstřebávání železa. Tento vitamín je velmi důležitý zejména pro kuřáky, nemocné lidi, těhotné ženy a pro lidi s vyšší fyzickou zátěží. Vitamín C obsahuje téměř všechen druh zeleniny a ovoce, neničí se varem. Denní dávka by měla být cca 80 mg, nejméně 10 mg. Pokud je jeho dávka menší než 10 mg, dochází k únavě, oslabení imunity a chudokrevnosti. V případě lehčích onemocnění se může léčba při nedostatku vitamínu C prodloužit. Pokud je tento vitamín přijímán nadbytečně, dochází ke snížení hladiny cukru v krvi a k vstřebávání většího množství železa, než tělo dokáže zpracovat, dochází tak k tvorbě ledvinových kamenů a k poškození jater. V dřívějších dobách se vyskytovala nemoc, zvaná kurděje, kterou způsoboval právě nedostatek vitamínu C. Dlouhodobý nedostatek tohoto vitamínu, může způsobit i smrt.

Vitamín C je nejvíce obsažen v citrusových plodech, v šípku, v rajčatech, bramborách, jahodách, ale také v květáku, špenátu, papáje, ostružinách, malinách, jablkách apod. Je možné také užívat vitamín C ve formě potravinových doplňků, ale vždy je lepší přírodní zdroj, nebo kombinace obojího.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.