Vitamín D

Vitamín D řadíme do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Tento vitamín vzniká v kůži působením slunečního záření, jedná se o vitamín D3. Kožní buňky jsou udržovány v aktivitě, játra a ledviny vytváří aktivní formu vitamínu D (D2). Vitamín D je nutný pro správný vývoj kostí a zubů, ovlivňuje metabolismus vápníku, cukrů a fosforu. Ke své správné funkci ho potřebují játra, ledviny a střeva. Při jeho dostatku v těle se zlomeniny dobře hojí a tělo je celkově obranyschopnější než při jeho nedostatku. Ovlivňuje nervový systém, působí preventivně proti rakovině konečníku, tlustého střeva, prsu a prostaty, ovlivňuje také srážlivost krve.

Nedostatek vitamínu D se projevuje řídnutím kostí, zvýšenou kazivostí zubů, tuhnutím svalů, u dětí způsobuje nemoc zvanou křivice. Mezi osoby trpící nedostatkem tohoto vitamínu patří alkoholici, starší lidé, osoby s poruchou funkce ledvin, poruchou absorpce tuků, epileptici a vegetariáni, protože v zelenině se vitamín D většinou nevyskytuje. Naopak při nadbytku vitamínu D může dojít k zvýšenému krevnímu tlaku, k nechutenství, žízni nebo častému močení. Vitamínem D není možné se předávkovat. Ze slunečního záření je tělu dodáno až 80% tohoto vitamínu, v zimním období, kdy je slunečního svitu méně, je nutné dodávat vitamín D do těla stravou.

Vitamín D je obsažen v mléce, vejcích, vnitřnostech, sardinkách, obsahuje ho také tuňák, losos, rybí tuk. Malé množství je v avokádu, kakau, banánech. Kojencům je třeba v prvních dvanácti měsících přidávat do stravy uměle tento vitamín, protože mateřské mléko ho neobsahuje.

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.