Velký vliv na životnost totální endoprotézy kolenního kloubu má její přesné usazení do kostí tak, aby tam dobře držela...
Stejně jako u jiných mechanických dílů, se kterými se v životě setkáváme například u auta, dochází při přetěžování či nevhodné zátěži k jejímu opotřebování.
Při implantaci endoprotézy je třeba kosti opracovat dle standardizované šablony, která je vždy kompromisem mezi stavem kosti pacienta a velikostmi vyráběných komponent endoprotézy.
V současné době se na trhu objevuje endoprotéza tzv. na míru pacienta.
V čem je tento typ nový:
Po stanovení diagnózy a indikaci k totální endoprotéze se provedou standardizované rentgenové snímky. Dalším krokem je provedení vyšetření magnetickou rezonancí, která umožní matematicky zhodnotitelný trojrozměrný model kolene pacienta. Tato data se digitální cestou odešlou do laboratoří firmy, kde je zhodnotí a podle těchto dat vytvoří přesnou šablona pro provedení resekcí na kostech pacienta tak, aby cementovaná endoprotéza seděla na kosti a nedocházelo k jejímu uvolňování, čímž se prodlužuje její životnost. Důležité je i to, že je resekce kosti provedena tak, aby byla po operaci optimální mechanická osa kolenního a tím nebyla jedna část kloubu přetěžována a tím více opotřebována. Eliminují se tím možné chyby jak operatéra, tak schematizace řezacích šablon, které jsou vždy zjednodušeny na několik velikostí.
Co přináší pro pacienta:
Totální endoprotéza kolene „na míru“ umožňuje přesné zacentrování endoprotézy v kosti, korigovat velké deformity končetiny a implantaci tak, aby její zatížení bylo v celém rozsahu a nedocházelo k přetěžování jen její části. Tímto mechanismem se prodlužuje její životnost a omezuje nutnost výměny endoprotézy (replantace), což je vždy výrazně složitější výkon než primární operace.