Kalcifikací manžety rotátorů rozumíme postižení ramenního kloubu, při kterém dochází k ukládání solí vápníku (kalciumhydroxyapatitu) do manžety rotátorů. Někdy se uvádí, že vypadají jako zubní pasta.
Příčina vzniku nebyla prokázána. Uvažuje se o stavech po poškození manžety rotátorů, ale podle některých teorií může jít o metabolické onemocnění, kdy dochází k ukládání solí vápníku do manžety. Pro tuto teorii by svědčilo i to, že se nález vyskytuje často oboustranně.
Příznaky: U akutních stavů se projevuje náhle vzniklými bolestmi ramene, které nereagují na analgetickou terapii. Pacient udává kromě bolestí omezení pohybů ramene, může mít zvýšenou teplotu a při laboratorním vyšetření mohou být zvýšené zánětlivé známky (FW-sedimantace, CRP). Při RTG vyšetření je patrné ložisko uloženého vápníku v manžetě rotátorů. Malá ložiska v manžetě nemusí způsobovat obtíže. Pokud není akutní stav léčen, mohou obtíže přecházet do chronického stadia, které se projevuje intermitentními obtížemi a RTG nálezem. Při vyšetření je třeba vyloučit infekční zánět, který může mít v první fázi podobné příznaky.
Terapie: Terapii můžeme rozlišit na konzervativní a operační. Při prvních obtížích je vhodné podání nesteroidních antirevmatik v tabletách. Pokud obtíže neustupují, je na zvážení obstřik kortikoidy do subakromiálního prostoru, který má dobrý efekt, pokud je zároveň přítomna subakromialní bursitida. V současné době se k terapii často používá rázová vlna, kdy jejím působením dochází k uvolnění depozit krystalů. V literatuře se uvádí účinnost u cca 50 % pacientů. Nejspolehlivější metodou je evakuace kalcifikací pomocí jehly pod artroskopickou kontrolou, kdy si operatér pomocí kamery určí přesně místo depozita a uvolní krystaly.