Kalcifikace manžety rotátorů (calcar calcarei)

Kalcifikací manžety rotátorů rozumíme postižení ramenního kloubu, při kterém dochází k ukládání solí vápníku (kalciumhydroxyapatitu) do manžety rotátorů. Někdy se uvádí, že vypadají jako zubní pasta.

Příčina vzniku nebyla prokázána. Uvažuje se o stavech po poškození manžety rotátorů, ale podle některých teorií může jít o metabolické onemocnění, kdy dochází k ukládání solí vápníku do manžety. Pro tuto teorii by svědčilo i to, že se nález vyskytuje často oboustranně.

Příznaky: U akutních stavů se projevuje náhle vzniklými bolestmi ramene, které nereagují na analgetickou terapii. Pacient udává kromě bolestí omezení pohybů ramene, může mít zvýšenou teplotu a při laboratorním vyšetření mohou být zvýšené zánětlivé známky (FW-sedimantace, CRP). Při RTG vyšetření je patrné ložisko uloženého vápníku v manžetě rotátorů. Malá ložiska v manžetě nemusí způsobovat obtíže. Pokud není akutní stav léčen, mohou obtíže přecházet do chronického stadia, které se projevuje intermitentními obtížemi a RTG nálezem. Při vyšetření je třeba vyloučit infekční zánět, který může mít v první fázi podobné příznaky.

Terapie: Terapii můžeme rozlišit na konzervativní a operační. Při prvních obtížích je vhodné podání nesteroidních antirevmatik v tabletách. Pokud obtíže neustupují, je na zvážení obstřik kortikoidy do subakromiálního prostoru, který má dobrý efekt, pokud je zároveň přítomna subakromialní bursitida.  V současné době se k terapii často používá rázová vlna, kdy jejím působením dochází k uvolnění depozit krystalů. V literatuře se uvádí účinnost u cca 50 % pacientů. Nejspolehlivější metodou je evakuace kalcifikací pomocí jehly pod artroskopickou kontrolou, kdy si operatér pomocí kamery určí přesně místo depozita a uvolní krystaly.

 

kalcifikace manzety rotatoru

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.