Komplexní regionální bolestivý syndrom je nově zavedeným označením pro skupinu chronických bolestivých stavů, které vídáme nejčastěji po poranění končetin jako nebezpečnou a obávanou komplikaci. Nejčastěji postihuje pacienty mezi třiceti a šedesáti lety, častěji jsou postiženy ženy (2-3x) než muži a to většinou po postiženích na horních končetinách.Příčina vzniku není známa a takřka vždy jde o komplikaci jiného postižení. Je prokázána i závislost genetická. Na vznik má vliv porucha funkce autonomního (vědomím neovlivnitelného) nervového systému, kdy se ochranné procesy organismu mění ve stavy patologické a dochází k poruchám změny mikrocirkulace. V řečišti krevních kapilár dochází ke zpomalení průtoku krve a vzniku otoku. V důsledku toho jsou tkáně hůře prokrvené, což vede k poruchám ve vazech, svalech a kostech. Mezi vyvolávající příčiny mohou patřit úrazy měkkých tkán či kostí, někdy jen prostá zhmoždění, stavy po operacích, ale vliv může být i v nevhodně vedené rehabilitaci, nebo stav po infektech, mozkových příhodách či prosté přetížení. Velký vliv mají i psychické vlivy či negativní životní události.
Diagnostika
Určení diagnózy komplexního regionálního bolestivého syndromu je možné většinou z klinických příznaků, které jsou závislé na stadiu postižení. První vzniká do 2-3 měsíců od vyvolávající příčiny a dochází v ní k zvýšenému prokrvení, zvýšené teplotě kůže, zvýšenému pocení končetiny. Kůže je oteklá, napjatá, lesklá, můžeme pozorovat zrychlený růst ochlupení či nehtů. Ve druhé fázi, ke které dochází asi do jednoho roku od ataky, jsou končetiny naopak méně prokrvené, teplota snížená, snížení růstu ochlupení či lomivosti nehtů. Přetrvává otok měkkých tkání s omezením pohybů. Při RTG vyšetření zjistíme skvrnité odvápnění kostí. Ve třetím stadiu dochází k nevratným změnám kůže, která tenká a odlupuje se v šupinách, podkoží svalů i kostí. Dochází k destrukci kloubů a jejich srůstům, kdy není možný pohyb.
Terapie
V léčbě KRBS bylo navrženo celé spektrum léčebných postupů zaměřených zejména na potlačení bolesti a úpravu poruchy hybnosti. Základem léčby je určení správné medikace, kdy se pomocí léků snažíme o potlačení bolesti, obnovení spánku, úpravu mikrocirkulacea o ovlivnění vegetativních změn. Vzhledem ke kostní resorpci bývá někdy podáván ikalcitonin (intranazálně) a bisfosfonáty. Důležité jsou postupy fyzikální a rehabilitační medicíny podle stadia a vývoje. V akutním stadiu je nutné chlazení oteklé části těla, vhodná je magnetoterapie a cvičení končetinou do bolesti. Cvičení nikdy nesmí jit přes bolest, neboť může stav zhoršit. Dle okolností jsou někdy vyžadovány speciální invazivní postupy ve spolupráci s anestesiologem či specialistou na léčbu bolesti, kteří aplikují bloky nervů postižené končetiny, což vede k snížení bolestivosti a možností další rehabilitační terapie.Velmi důležitá je spolupráce s psychologem či psychiatrem. Pokud se KRBS dostane do třetího stadia, jsou změny nevratné a mohou vést až k invalidizaci pacienta.