V oblasti přední strany ramenního kloubu, je kloubní spojení mezi klíční kostí a lopatkou. Tento kloub se nazývá akromioklavikulární. Ač si to neuvědomujeme, dochází v tomto kloubu k pohybům, pokud zvedáme paži v ramenním kloubu nad horizontální úroveň. Aby k pohybu mohlo dojít, je mezi kostmi vazivová struktura, kloubní disk. Typickým úrazem, při kterém dochází k luxaci AC kloubu jsou pády přímo na ramenní kloub. V případě úrazu dochází nejprve k poškození kloubního disku (první stupeň). Je-li násilí větší, dochází k přetržení vazů akromioklavikulárních, což vede k drobné dislokací v AC kloubu (druhý stupeň), případně přetržení korakoakromiálního vazu, a to poté k hrubé dislokaci (třetí stupeň).
Příznaky
Pacient přichází po úraze, kdy uvádí pád na rameno, udává bolesti ramenního kloubu na přední straně, které se stupňují při předpažení a při posunu paže před tělo či naopak za tělo. Při vyšetření je bolestivý kloub při pohmatu. U prvního stupně, kdy je poškozen jen disk, není deformita v oblasti AC kloubu. U druhého stupně je patrná drobná dislokace, někdy popisovaná jako příznak klávesy. U přetržení korakoklavikulárního vazu zevní část klíční kosti trčí nahoru. Na RTG není při prvním stupni patrná žádná změna, u druhého a třetího stupně je patrná deformita, kdy zevní konec klíční kosti není v kloubu a ční „do prostoru“
Terapie
Terapie poškození AC kloubu závisí na stupni poškození. Pokud jde o první stupeň poškození, stačí k terapii klidový režim šátkovým závěsem, nebo ortézou na dobu 3-4 týdny. Je možné postupně končetinu zatěžovat dle tolerance pacienta. Vždy je zde riziko časnějšího rozvoje artrózy akromioklacikulárního kloubu. U druhého stupně je možné postupovat konzervativně fixací a postupným zatěžováním stejně jako u prvního stupně. Druhou metodou je operační řešení, kdy se vykloubený konec klíční kosti reponuje zpět na své místo, sešijí se postižené vazy. Správné postavení klíční kosti se ve většině případů zajistí dvěma dráty nebo šroubem. U třetího stupně je takřka vždy indikováno operační řešení popsané u stadia druhého.