Vykloubení akromioklavikulárního kloubu (luxace AC kloubu)

V oblasti přední strany ramenního kloubu, je kloubní spojení mezi klíční kostí a lopatkou. Tento kloub se nazývá akromioklavikulární. Ač si to neuvědomujeme, dochází v tomto kloubu k pohybům, pokud zvedáme paži v ramenním kloubu nad horizontální úroveň. Aby k pohybu mohlo dojít, je mezi kostmi vazivová struktura, kloubní disk. Typickým úrazem, při kterém dochází k luxaci AC kloubu jsou pády přímo na ramenní kloub. V případě úrazu  dochází nejprve k  poškození kloubního disku (první stupeň). Je-li násilí větší, dochází k přetržení vazů akromioklavikulárních, což vede k drobné dislokací  v AC kloubu (druhý stupeň), případně přetržení korakoakromiálního vazu, a to poté k hrubé dislokaci (třetí stupeň).

Příznaky

Pacient přichází po úraze, kdy uvádí pád na rameno, udává bolesti ramenního kloubu na přední straně, které se stupňují při předpažení a při posunu paže před tělo či naopak za tělo.  Při vyšetření je bolestivý kloub při pohmatu. U prvního stupně, kdy je poškozen jen disk, není deformita v oblasti AC kloubu. U druhého stupně je patrná drobná dislokace, někdy popisovaná jako příznak klávesy. U přetržení korakoklavikulárního vazu zevní část klíční kosti trčí nahoru. Na RTG není při prvním stupni patrná žádná změna, u druhého a třetího stupně  je patrná deformita, kdy zevní konec klíční kosti není v kloubu a ční „do prostoru“

Terapie

Terapie poškození AC kloubu závisí na stupni poškození. Pokud  jde o první stupeň poškození, stačí k terapii klidový režim šátkovým závěsem, nebo ortézou na dobu 3-4 týdny.  Je možné postupně končetinu zatěžovat dle tolerance pacienta. Vždy je zde riziko časnějšího rozvoje artrózy akromioklacikulárního kloubu. U druhého stupně je možné postupovat konzervativně fixací a postupným zatěžováním stejně jako u prvního stupně. Druhou metodou je operační řešení, kdy se vykloubený konec klíční kosti reponuje zpět na své místo, sešijí se postižené vazy. Správné postavení klíční kosti se ve většině případů zajistí dvěma dráty nebo šroubem. U třetího stupně je takřka vždy indikováno operační řešení popsané u stadia druhého. 

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.