Zlomeniny dolního konce femuru vznikají působením vysokého násilí při pádech z výše nebo při dopravních nehodách, kdy zlomeniny mohou, ale nemusí zasahovat do kloubu. Zlomeniny dolního konce kosti stehenní dělíme podle toho, zda zasahují do kloubu, na extraartikulární (nezasahují do kloubu) a intraartikulární (zasahující do kloubu). Dalším kritériem při ošetření je ještě stupeň komminuce (roztříštění).
Diagnostika
U pacientů se zlomeninou distálního femuru pozorujeme otok a výrazný krevní výron v postižené oblasti, deformitu a v případě, že zlomenina zasahuje do kolenního kloubu, masivní náplň kolene. Pacient udává výrazné bolesti v místě zlomeniny a nepostaví se na postiženou končetinu. Typ zlomeniny nám určí RTG vyšetření.
Terapie
Terapie je u posunutých zlomenin distálního femuru vždy operační. Jejím cílem je zhojení zlomeniny ve správné délce, ose, rotaci a u zlomenin zasahujících do kloubu, rekonstrukce kloubních ploch, aby nedošlo k časnému rozvoji artrózy. Nejčastěji používanou metodou u zlomenin, které nezasahují do kloubu, je zavedení hřebu (DFN), který se zavádí přes kolenní kloub. Pokud zlomenina zasahuje do kloubu je vždy nutná repozice (srovnání) fragmentů a fixace speciálními dlahami (LCP dlahy).
zlomenina dolního konce kosti stehenní zlomenina dolního konce kosti stehenní po DFN