Zlomeniny dolního konce kosti stehenní (fractura femoris distalis)

Zlomeniny dolního konce femuru vznikají působením vysokého násilí při pádech z výše nebo při dopravních nehodách, kdy zlomeniny mohou, ale nemusí zasahovat do kloubu. Zlomeniny dolního konce kosti stehenní dělíme podle toho, zda zasahují do kloubu, na extraartikulární (nezasahují do kloubu) a intraartikulární (zasahující do kloubu). Dalším kritériem při ošetření je ještě stupeň komminuce (roztříštění).

Diagnostika

U pacientů se zlomeninou distálního femuru pozorujeme otok a výrazný krevní výron v postižené oblasti, deformitu a v případě, že zlomenina zasahuje do kolenního kloubu, masivní náplň kolene. Pacient udává výrazné bolesti v místě zlomeniny a nepostaví se na postiženou končetinu. Typ zlomeniny nám určí RTG vyšetření.

Terapie

Terapie je u posunutých zlomenin distálního femuru vždy operační. Jejím cílem je zhojení zlomeniny ve správné délce, ose, rotaci a u zlomenin zasahujících do kloubu, rekonstrukce kloubních ploch, aby nedošlo k časnému rozvoji artrózy. Nejčastěji používanou metodou u zlomenin, které nezasahují do kloubu, je zavedení hřebu (DFN), který se zavádí přes kolenní kloub. Pokud zlomenina zasahuje do kloubu je vždy nutná repozice (srovnání) fragmentů a fixace speciálními dlahami (LCP dlahy).

 zlomenina dol.konce kosti stehenní     zlomenina dol. konce kosti stehenní po operaci

zlomenina dolního konce kosti stehenní                zlomenina dolního konce kosti stehenní po DFN

 

Novinky

16.05.2020

Od 18.5.2020 otevírá garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. ve spolupráci s MUDr. Petrem Maluškem odbornou ambulanci pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu. Do ambulance na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou, Studentská 1699/7 se můžete objednat na tel. 564 407 580 v čase provozu ambulance. Ambulantní hodiny: MUDr. Petr Malušek v pondělí od 7 do 15 hod. a doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. v úterý 15-19 hod.

03.01.2019

Vážení návštěvníci webových stránek www.ortopedie-traumatologie.cz, vzhledem k velkému pracovnímu vytížení se garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. rozhodl ukončit činnost diskusního fóra na těchto stránkách. S dalšími dotazy se proto obracejte na své ošetřující v daném oboru a praktické lékaře.

14.09.2018

Garantovi těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. vyšla začátkem měsíce září další kniha pod názvem ÚRAZY VE SPORTU a jak jim předcházet. Autor se svými spolupracovníky připravily publikaci, kde široké veřejnosti, sportovcům, jejich trenérům představují nejčastější úrazy a přetížení vzniklé při sportu. Představují základní postupy ošeření na sportovišti, principy lékařského ošetření a doby léčení. Práce se věnuje také rehabilitaci po úrazech a operacích. Samostatnou části jsou kapitoly věnované tejpingu.

31.01.2018

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. se ve dnech 10.2.-26.2.2018 se zúčastní jako člen lékařského zajištění sportovců ZOH 2018 v Jižní Koreji.

30.10.2017

Garant těchto stránek doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D. zvítězil v konkurzu na docenta Ústavu anatomie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Toto mu umožní kromě operování v Nemocnici Nové Město na Moravě ještě navíc předávat své zkušenosti studentům medicíny v přednáškách z klinické anatomie.

Syndikovat obsah
 
 

Naši partneři

(c) 2011 Ortopedie-traumatologie.cz. Články/fotografie není možné přejímat bez písemného souhlasu majitele serveru.